Алантоин е бел прав без мирис. Хипоалергиски и, нетоксичен и сосема е безбеден за употреба. Тој е одобрен од ФДА за привремено спречување и заштита на расечена и испукана кожа, со забрзување на природните процеси и зголемување на содржината на вода. Наменет е за секој со сува кожа која чеша,  за смирување на кожата. Алантоинот не само што смирува туку има и навлажнувачки ефект. Ако барате состојки против стареење, алантоинот е оној што вреди да се разгледа.

Алантоин е хемиско соединение со формула C4H6N4O3. Исто така се нарекува 5-уреидохидантоин или глиоксилдиурид. Тоа е диуреид од глиоксилна киселина. Алантоин е главен метаболички медиум во повеќето организми, вклучувајќи животни, растенија и бактерии. Се произведува од урична киселина, која сама по себе е деградационен производ на нуклеински киселини, со дејство на уратска оксидаза (уриказа).

Алантоинот се наоѓа во растенија како камилица, никулци од пченица, шеќерна репка и комфри растение, како и во урината на повеќето цицачи.  Хемиски синтетизирани дел алантоин, која е хемиски еквивалент на физички алантоин, е безбеден, не-токсичен, компатибилен со козметички суровини и ги исполнува CTFA и JSCI барања. Над 10.000 патенти се однесуваат на алантоин.

Allantoin1

Корисни ефекти на алантоин како активна состојка во козметиката

Традиционално, лисјата од comfrey растението кое содржи алантоин, се користеле во традиционалната медицина за да помогнат во лекување на помали повреди на кожата и отоци, а денес оваа  состојка се користи за лекување на рани, егзема, изгореници, псоријаза, воспаление на акни и сл. Сето ова е поради брзиот регенерирачки ефект на клетките што го стимулира растот на здравото ткиво, што го овозможува алантоинот

  • Алантоинот исто така делува и како антиоксиданс, поттикнувајќи регенерација на нови клетки
  • Ексфолирачки и кератолитички ефект со што овозможува  десквамацијата на горните слоеви на мртвите клетки на кожата, што и дава на кожата младешки сјај
  • Овозможува хидратација. Алантоин спречува TEWL (трансепидермално губење на вода) и може да ја задржи водата во клетките на кожата. Може да направи вашата кожа повторно да се чувствува помека
  • Навлажнувачки својства, па погоден е за третирање на сува, груба, лушпеста кожа која чеша, помали иритации на кожата (осип од пелена, изгореници на кожата од терапија со зрачење)
  • Омекнувачки ефект со што ја зголемува мазноста на кожата. Голем број на протеини и липиди природно се наоѓаат во надворешниот слој на кожата наречен кератинизација, ако ова излезе од рамнотежа, се произведува повеќе кератин од вообичаеното и се менува структурата на функцијата на бариерата, кожата станува груба и лушпеста и воспалена. Алантоинот по својата природа е кератолитичен, нежно омекнувајќи го кератинот, ја прави кожата мазна
  • Овозможува пролиферација на клетките. Промовира размножување на клетките и заздравување на раните
  • Смирувачки, анти-иритирачки и ефект на заштита на кожата со формирање комплекси со иритантни и сензибилизирачки агенси. Особено ефикасен е во бебешки креми, бидејќи алантоинот помага да се смири кожата и да се елиминира осип на пелена

 Allantoin-3D-balls  

  • Anti-age ефект.  Како што старееме, времето на транзит на клетките од основниот слој на епидермисот до горниот слој трае подолго, предизвикувајќи кожата да стане безживотна и сува. Алантоин со своето природно дејство за пилинг, помага при размножување на клетките, надополнување на осиромашената, сува кожа. Алантоинот исто така помага и во синтезата на колаген. Колагенот е влакнест протеин кој ги држи клетките на кожата заедно. Замислете го како лепак што ги држи клетките на кожата. Нивото на колаген се намалува со стареењето, поради што кожата попушта
  • Алантоин е спасител на косата. Неговите анти-иритирачки својства помагаат да се намали црвенилото и остава чувство на смирување на скалпот. Фактот дека алантоинот има активни кератолитички својства, значи дека е идеална состојка за борба против првутот; ги разградува големите честички во мртвите клетки на кожата. Исто така, помага да се подобри мекоста и еластичноста на косата, додека се подобрува сјајот

11. Амфотерично својство – реагира и како киселина, и како база. Во суштина, ова значи дека кога се користи во комбинација со разни други хемиски супстанции, ги неутрализира, што е одлично за да се избегне потенцијална иритација што може да биде предизвикана од други состојки, што го прави алантоинот одличен  за употреба во производи за чувствителна кожа

Студија за животни во 2010 година откри дека врз основа на резултатите од хистолошките анализи, мек лосион со 5% алантоин го подобрува процесот на заздравување на раните , со модулирање на инфламаторниот одговор. Студијата, исто така, сугерира дека квантитативната анализа дава поддршка на идејата дека алантоинот, исто така, промовира размножување на фибробластите и синтеза на екстрацелуларната матрица.

Една студија покажала дека само 0,2% алантоин додаден во козметички производ, покажа значително подобрување кај над 90% од жените со симптоми на црвенило и пукање.

Често е присутен во паста за заби и други производи за орална хигиена, во шампони, кармини, производи против акни, производи за нега на сонце, разни козметички лосиони и креми и други козметички и фармацевтски производи.

Allantoin3

Несакани ефекти на алантоин

Алантоин нема никакви несакани ефекти. Не е токсичен, безбеден е и одговара на сите типови на кожа. Дури и чувствителните типови на кожа можат да се одлучат за алантоин поради неговото смирувачко дејство врз кожата. 

Користена литература:

Allantoin: The wonder ingredient for the skin

Википедиа