Simmondsia sinensis Jojoba

Јојоба маслото (Simmondsia sinensis или Buxus sinensis) или течен восок, одговара на сите типови на кожа.

Го регулира создавањето на себум, негува и ја враќа рамнотежата на мешовитата (комбинирана) кожа, ја регенерира и и ја враќа еластичноста. Ја навлажнува и омекнува кожата така што создава немасен липиден слој кој спречува губење на водата, а потоа во горниот слој на кожата го омекнува ткивото. Овозможува кожата слободно да диши, длабински ја храни, не ги затвора порите, а во исто време ги хидрира сувите делови на кожата.

Содржи протеини, минерали, растителен восок и миристична киселина, има противвоспалително и благотворно кај псоријаза, егземи и воспалителни инфекции на кожата.

Simmondsia sinensis Jojoba2

Јојоба маслото е растителна смола која се добива од плодовите на едно мексиканско растение. Први го употребувале Индијанците за лечење на рани и како средство за дехидратација на кожата и косата, со оглед на тоа дека постојано биле изложени на сонце.

Го нарекувале ,,Течно злато“ . Одличен е за дерматози, псоријаза, егзема, иритирана, испукана, сува кожа како и за сува и дехидрирана коса. Маслото од јојоба е отпорно на оксидација, содржи витамин Е кој делува како антиоксиданс, витамин Б комплекс, минерали силициум, бакар, хром, цинк и јод. Извонредно ја влажни и омекнува кожата така да создава немасен липиден слој и спречува губење на влагата, а потоа го омекнува ткивото. Со употреба на производи на база на масло од јојоба, кожата станува мека, фина и свиленкаста.

Овозможува кожата слободно да дише, длабински ја храни, не ги затвора порите, а истовремено ги хидрира сувите делови на кожата. Поради големата содржина на јод има антимикробно дејство со кое се спречува развој на габички и бактерии на кожата. Се употребува при изгореници од сонце и кај испукана кожа. Маслото помага и за потемнување на кожата, а заштитниот фактор на маслото е приближно 4.