Шеа путерот е маст извлечена од оревот на африканското дрво шеа (Vitellaria paradoxa). Бојата е како слонова коска кога е сурово, а повеќе обработени верзии се бели, иако најчесто е обоена жолто со корен од borututu или палмино масло. Широко се користи во козметиката како хидратантен крем, солен раствор или лосион. Шеа путерот се користи и за јадење, при подготовка на храна во некои африкански земји. Повремено, шеа путерот се меша со други масла како замена за путерот од какао, иако вкусот е забележително различен.

Англискиот збор „shea“ потекнува од s’í, името на дрвото во Бамбара.

sheabutter-karite

Состав и својства

Екстрактот од путер од ши е комплексна маст, која покрај многу неспојливи компоненти (супстанции кои не можат целосно да се претворат во сапун со третман со алкали) ги содржи следниве масни киселини: олеинска киселина (40-60%), стеаринска киселина (20-50% ), линолеинска киселина (3-11%), палмитинска киселина (2-9%), линоленска киселина (<1%) и арахидинска киселина (<1%).

Шеа путерот се топи на телесна температура. Застапниците на неговата употреба за нега на кожата тврдат дека таа брзо се апсорбира во кожата, делува како средство за „обновување“ и има добри својства на врзување за вода.

sheabutter-karite 1

Употреби

Сапун од путер од ши
Шеа путерот главно се користи во козметичката индустрија за производи поврзани со кожата и косата (сјај за усни, кармин, хидратантни креми и емулзии, и балсами за коса за сува и кршлива коса). Исто така се користи од производители на сапуни и производители на масло за масажа, обично во мали количини. Некои производители на сапуни користат шеа путер во количина од 25% (со Европската унија регулирана максимална употреба околу 28%). Тој е одличен омекнувач за сува кожа. Ниту еден доказ не покажува дека е лек, но ја ублажува болката поврзана со затегнатост и чешање.

Во некои африкански земји како Бенин, шиа путерот се користи за масло за јадење, како водоотпорен восок, за фризури, за правење свеќи и како состојка на лековити масти. Се користи од производители на традиционални африкански ударни инструменти за да се зголеми издржливоста на дрвото.

sheabutter-karite 2

Медицинска намена

Шеа путерот понекогаш се користи како основа за лековити масти. Некои од изолираните хемиски состојки се пријавени дека имаат антимикробни, антиинфламаторни, омекнувачки и навлажнувачки својства. Шеа путерот се користел како лосион за сончање и некои од неговите компоненти „имаат ограничен капацитет да апсорбираат ултравиолетово зрачење“. Помага при дерматитис, лузни, изгореници од сонце, спречува создавање на брчки и стареење на кожата.

Превземено од Википедиа