Семките од кајсија се полни со придобивки за вашето тело. Освен што од нив може да се екстрахира прекрасно масло од семе од кајсија, може и да се сомелат и да се добие прав што има моќни придобивки за кожата, косата и целокупното здравје.

Покрај моќниот витамински арсенал, семките од кајсија се извор и на железо, калиум и фосфор, кои дополнително го подобруваат имунитетот на нашиот организам. Содржат амигдалин – Витамин Б17 кој се користи во антиканцерогени третмани. Семките содржат и  есенцијални масни киселини (омега-6 и омега-3) како и:

 • 45 до 50 проценти масло
 • 25 проценти протеини
 • 8 проценти јаглехидрати
 • 5 проценти влакна

Apricot Kernel Oil

 1. Прашокот од семките од кајсија има неверојатен спектар на придобивки. Омекнува и хидрира. Се користи за благ, нежен и исклучително ефикасен природен пилинг. Како производ за пилинг се користи откако луѓето почнаа да ги отстрануваат мртвите клетки на кожата и нечистотијата, сфаќајќи дека тоа е трик за сјајна и мазна кожа
 • Има навлажнувачки ефект, и се користи за неговите механички, ексфолијативни придобивки во глините или пилинзите. Кога се масира во кожата, прав од семе од кајсија делува како ситни цврсти честички кои го промовираат отстранувањето на оштетените клетки на кожата од површината на кожата, оставајќи ја сјајна, помека и понежна и секако помазна
 • Пилинг од семки од кајсија прави интензивно чистење на порите и зајакнување на циркулацијата и го враќа младешкиот сјај на кожата
 • Прашакот од семките од кајсија е преполн и со витамин Е. Витаминот Е го носи прекарот „Витамин на кожата“ затоа што е толку тесно поврзан со здравјето на вашата кожа. Познато е дека ги таргетира слободните радикали и го намалува оксидативниот стрес. Оставени неконтролирано, слободните радикали можат да предизвикаат дамки и знаци на стареење, како што се брчки и старечките дамки. Витаминот Е ја зголемува еластичноста помагајќи да се спречи нивната појава
 • Прашокот од семки од кајсија е исто така богат со витамин Б17. Витаминот Б17 има својства слични на имунитетни бустери и антиинфламатори. Повторно, ова помага да се искоренат слободните радикали и да се задржи кожата да изгледа младешка и здрава

 • Бидејќи семките од кајсија имаат над 50% масло, тие се богат извор на есенцијални масни киселини (олеинска и линолеинска), што и носи на кожата придобивки од навлажнување. Овие масла многу лесно се апсорбираат од кожата, без да остават мрсни остатоци.

Apricot Kernel Oil2

2. Маслото од кајсија се користи веќе 5000 години како таен рецепт за убавина на кралевите и кралиците во Кина. Маслото претставува извор на младост, затоа што содржи многу богати природни состојки. Во тоа време било познато како “природно средство за подмладување” 

 • Масло од семки од кајсија е силен антиоксиданс кој го јакне вашиот организам и го прави отпорен на болести
 • Ги сузбива алергиските реакции, делува антивирусно и антивоспалително, помага при лечење на астма, хроничен бронхит, кашлица и ангина
 • Ја негува кожата на единствен начин, совршено впивајќи се без да остава мрсни траги. Делотворно е и за бебешката и за возрасната кожа на која и треба хидратација
 • Маслото од кајсија има анти-инфламаторен ефект и може да се користи за лекување на сериозни проблеми со кожата како што се егзема, дерматитис и акни, иритации, но има и зацелувачко дејство кај посекотини, рани и изгореници
 • Има и антисептичко својство- го намалува ризикот од инфекција во отворени рани и посекотини
 • Антиоксидативни својства – го спречува оштетувањето на кожата од слободните радикали
 • Масло од кајсија се користат за превенција од рак, тоа е едно од најдобрите масла за кожа, богато со природни витамини, Витамин Б17 (амигдалин), го спречува губење на коса, алтернативно користи против ракот
 • Mоже да се користи за потхранување на сува коса, ги зајакнува фоликулите на косата и го спречува нејзиното опаѓање. Ова масло често се додава како состојка во разни производи за нега на косата. Го поттикнува растот, бидејќи има хранливи материи, особено витаминот Е, ги намалува проблемите со сувиот скалп. Помага за да се постигне прекрасна сјајна коса
 • Има релаксирачки својства – козметичка крема со масло од кајсија има брилијантни релаксирачки ефект. Тоа е погодно за луѓе со чувствителна кожа, брзо се упива, не е масно и ја прави кожата нежна и мека
 • Маслото од кајсија е богато со природни витамини (особено Витамините А и Е, кои се од суштинско значење за нашата кожа го помагаат процесот на регенерација и учествуваат во процесот на создавање на колагенот), линолната и други есенцијални масни киселини, минерали и многу хранливи материи. Ова масло се препорачува за две причини: првенствено, совршено се апсорбира од страна на кожата и не остава остатоци или чувство на маснотија
 • Не предизвикува алергиски реакции дури и на најчувствителната кожа и може да се користи за бебешките производи
 • Современото истражување сугерира на употреба на маслото како извор на Витамин Б17, кој и понатаму се споменува како масло за првенирање на појава на различни типови на тумори

Користена литература:

Масло од семки од кајсија: затоа што од овој свет треба да заминеме од старост, а не од болест

INGREDIENT HIGHLIGHT: APRICOT STONE POWDER