Вградувајќи мирисни треви, екстракти на лековити билки и квалитетни суровини од светски произведувачи со високи барања за екологија, без примена на фосфати, алкалии и други компоненти кои негативно влијаат на природата и човековото здравје, технолозите на Лимес успеаа да добијат производи со врвен квалитет кои воедно се и енергетски штедливи и како такви се сигурно конкурентни на светските производи во ова група.

Во секој производ има комбинација од екстракти невен, босилек, кантарион, липа, жалфија, нане, коприва, камилица, ајдучка трева и сл. 

Шеа путерот е маст извлечена од оревот на африканското дрво шеа (Vitellaria paradoxa). Бојата е како слонова коска кога е сурово, а повеќе обработени верзии се бели, иако најчесто е обоена жолто со корен од borututu или палмино масло. Широко се користи во козметиката како хидратантен крем, солен раствор или лосион. Шеа путерот се користи и за јадење, при подготовка на храна во некои африкански земји. Повремено, шеа путерот се меша со други масла како замена за путерот од какао, иако вкусот е забележително различен.

Англискиот збор „shea“ потекнува од s’í, името на дрвото во Бамбара.

sheabutter-karite

Состав и својства

Екстрактот од путер од ши е комплексна маст, која покрај многу неспојливи компоненти (супстанции кои не можат целосно да се претворат во сапун со третман со алкали) ги содржи следниве масни киселини: олеинска киселина (40-60%), стеаринска киселина (20-50% ), линолеинска киселина (3-11%), палмитинска киселина (2-9%), линоленска киселина (<1%) и арахидинска киселина (<1%).

Шеа путерот се топи на телесна температура. Застапниците на неговата употреба за нега на кожата тврдат дека таа брзо се апсорбира во кожата, делува како средство за „обновување“ и има добри својства на врзување за вода.

sheabutter-karite 1

Употреби

Сапун од путер од ши
Шеа путерот главно се користи во козметичката индустрија за производи поврзани со кожата и косата (сјај за усни, кармин, хидратантни креми и емулзии, и балсами за коса за сува и кршлива коса). Исто така се користи од производители на сапуни и производители на масло за масажа, обично во мали количини. Некои производители на сапуни користат шеа путер во количина од 25% (со Европската унија регулирана максимална употреба околу 28%). Тој е одличен омекнувач за сува кожа. Ниту еден доказ не покажува дека е лек, но ја ублажува болката поврзана со затегнатост и чешање.

Во некои африкански земји како Бенин, шиа путерот се користи за масло за јадење, како водоотпорен восок, за фризури, за правење свеќи и како состојка на лековити масти. Се користи од производители на традиционални африкански ударни инструменти за да се зголеми издржливоста на дрвото.

sheabutter-karite 2

Медицинска намена

Шеа путерот понекогаш се користи како основа за лековити масти. Некои од изолираните хемиски состојки се пријавени дека имаат антимикробни, антиинфламаторни, омекнувачки и навлажнувачки својства. Шеа путерот се користел како лосион за сончање и некои од неговите компоненти „имаат ограничен капацитет да апсорбираат ултравиолетово зрачење“. Помага при дерматитис, лузни, изгореници од сонце, спречува создавање на брчки и стареење на кожата.

Превземено од Википедиа

Continue Reading Shea путер

Екстрактот од дивиот костен се користи како терапија за проширени вени, хемороиди, дијареа, треска и зголемена простата. Се користи и кај реуматични заболувања. Препарати на база на стандардизиран екстракт од семе од див костен се користат и орално во терапијата на хронична венска инсуфициенција. Ваквиот екстракт влијае на намалување на симптомите кои се јавуваат при заболувања на вените, како што се: проширени вени, болка, замор, отоци на нозете, едем итн.

Превземено од Доктори.мк

Continue Reading Див костен

Семките од кајсија се полни со придобивки за вашето тело. Освен што од нив може да се екстрахира прекрасно масло од семе од кајсија, може и да се сомелат и да се добие прав што има моќни придобивки за кожата, косата и целокупното здравје.

Покрај моќниот витамински арсенал, семките од кајсија се извор и на железо, калиум и фосфор, кои дополнително го подобруваат имунитетот на нашиот организам. Содржат амигдалин – Витамин Б17 кој се користи во антиканцерогени третмани. Семките содржат и  есенцијални масни киселини (омега-6 и омега-3) како и:

 • 45 до 50 проценти масло
 • 25 проценти протеини
 • 8 проценти јаглехидрати
 • 5 проценти влакна

Apricot Kernel Oil

 1. Прашокот од семките од кајсија има неверојатен спектар на придобивки. Омекнува и хидрира. Се користи за благ, нежен и исклучително ефикасен природен пилинг. Како производ за пилинг се користи откако луѓето почнаа да ги отстрануваат мртвите клетки на кожата и нечистотијата, сфаќајќи дека тоа е трик за сјајна и мазна кожа
 • Има навлажнувачки ефект, и се користи за неговите механички, ексфолијативни придобивки во глините или пилинзите. Кога се масира во кожата, прав од семе од кајсија делува како ситни цврсти честички кои го промовираат отстранувањето на оштетените клетки на кожата од површината на кожата, оставајќи ја сјајна, помека и понежна и секако помазна
 • Пилинг од семки од кајсија прави интензивно чистење на порите и зајакнување на циркулацијата и го враќа младешкиот сјај на кожата
 • Прашакот од семките од кајсија е преполн и со витамин Е. Витаминот Е го носи прекарот „Витамин на кожата“ затоа што е толку тесно поврзан со здравјето на вашата кожа. Познато е дека ги таргетира слободните радикали и го намалува оксидативниот стрес. Оставени неконтролирано, слободните радикали можат да предизвикаат дамки и знаци на стареење, како што се брчки и старечките дамки. Витаминот Е ја зголемува еластичноста помагајќи да се спречи нивната појава
 • Прашокот од семки од кајсија е исто така богат со витамин Б17. Витаминот Б17 има својства слични на имунитетни бустери и антиинфламатори. Повторно, ова помага да се искоренат слободните радикали и да се задржи кожата да изгледа младешка и здрава

 • Бидејќи семките од кајсија имаат над 50% масло, тие се богат извор на есенцијални масни киселини (олеинска и линолеинска), што и носи на кожата придобивки од навлажнување. Овие масла многу лесно се апсорбираат од кожата, без да остават мрсни остатоци.

Apricot Kernel Oil2

2. Маслото од кајсија се користи веќе 5000 години како таен рецепт за убавина на кралевите и кралиците во Кина. Маслото претставува извор на младост, затоа што содржи многу богати природни состојки. Во тоа време било познато како “природно средство за подмладување” 

 • Масло од семки од кајсија е силен антиоксиданс кој го јакне вашиот организам и го прави отпорен на болести
 • Ги сузбива алергиските реакции, делува антивирусно и антивоспалително, помага при лечење на астма, хроничен бронхит, кашлица и ангина
 • Ја негува кожата на единствен начин, совршено впивајќи се без да остава мрсни траги. Делотворно е и за бебешката и за возрасната кожа на која и треба хидратација
 • Маслото од кајсија има анти-инфламаторен ефект и може да се користи за лекување на сериозни проблеми со кожата како што се егзема, дерматитис и акни, иритации, но има и зацелувачко дејство кај посекотини, рани и изгореници
 • Има и антисептичко својство- го намалува ризикот од инфекција во отворени рани и посекотини
 • Антиоксидативни својства – го спречува оштетувањето на кожата од слободните радикали
 • Масло од кајсија се користат за превенција од рак, тоа е едно од најдобрите масла за кожа, богато со природни витамини, Витамин Б17 (амигдалин), го спречува губење на коса, алтернативно користи против ракот
 • Mоже да се користи за потхранување на сува коса, ги зајакнува фоликулите на косата и го спречува нејзиното опаѓање. Ова масло често се додава како состојка во разни производи за нега на косата. Го поттикнува растот, бидејќи има хранливи материи, особено витаминот Е, ги намалува проблемите со сувиот скалп. Помага за да се постигне прекрасна сјајна коса
 • Има релаксирачки својства – козметичка крема со масло од кајсија има брилијантни релаксирачки ефект. Тоа е погодно за луѓе со чувствителна кожа, брзо се упива, не е масно и ја прави кожата нежна и мека
 • Маслото од кајсија е богато со природни витамини (особено Витамините А и Е, кои се од суштинско значење за нашата кожа го помагаат процесот на регенерација и учествуваат во процесот на создавање на колагенот), линолната и други есенцијални масни киселини, минерали и многу хранливи материи. Ова масло се препорачува за две причини: првенствено, совршено се апсорбира од страна на кожата и не остава остатоци или чувство на маснотија
 • Не предизвикува алергиски реакции дури и на најчувствителната кожа и може да се користи за бебешките производи
 • Современото истражување сугерира на употреба на маслото како извор на Витамин Б17, кој и понатаму се споменува како масло за првенирање на појава на различни типови на тумори

Користена литература:

Масло од семки од кајсија: затоа што од овој свет треба да заминеме од старост, а не од болест

INGREDIENT HIGHLIGHT: APRICOT STONE POWDER

Continue Reading Семки од кајсија

Бреза (Betula pendula)

Род на листопадни дрва од семејството на брезите (Betulaceae), во која спаѓаат и евлата, леската и габерот, а е во блиско сродство со буките. Брезите се кратковечни пионерски видови, застапени ширум северната полутопка, особено во северните умерени и субполарни краишта.

Betula_pendula_leaf

Брезата е одличен диуретик со многу јако дејство, и затоа се користи кај камења од различен тип, бубрежни болки и албуминурија.

Брезовите лисја содржат околу 8% танин, околу 8% шеќери, малку етерично масло, смола, горчливи материи, сапонозиди итн.

За лек се собира сокот, ресите, листовите и кората.

Поттикнува потење и лечи болести на мочниот меур.

Betula_pendula_leaf

Брезата го намалува холестеролот, ја чисти крвта и делува против болести на црниот дроб.

Таа лечи срцеви едеми предизвикани од ослабена циркулација, артериска хипертензија и атеросклероза.

Помага во исфрлањето на вишокот на водата од организмот, помага во намалувањето на отоците, кои се јавуваат поради слабост на срцето или заболувања на бубрезите.

Бидејќи чајот од бреза ја зголемува функцијата на бубрезите, односно елиминацијата на водата од организмот, тој помага и во исфрлањето на штетните отрови од телото.

Според тоа, брезата е природен „чистач“ на организмот.

Воедно, чајот од бреза врши и дезинфекција на мочните патишта.

Betula_pendula_leaf3

Се препорачува  при грип, настинка и хронично воспаление на синусите.

Ја снижува температурата, ублажува главоболка и го зајакнува имунитетот.

Одлична е за намалување на притисок.

Брезовите лисја се користат многу успешно и за лекување на кожни заболувања, лишаи, ги отстранува белковините од урината, ја исфрла киселината од организмот, па се користи како природен лек за грозница, ревматски заболувања и водена болест.

Разните билни препарати од бреза ја подобруваат циркулацијата и разградуваат тромбови. Се препорачува за тромбофлебит, воспаление на кожата, воспаление на градите, бронхит.

Брезата се употребува кај болести предизвикани од радијација.

Надворешно, се користи за подмладување на ткивата и го забрзува зацелувањето на раните без белег, дури и кај длабоки рани.

Исто така, ја подобрува концентрацијата, го зајакнува вниманието и го зајакнува организмот.

Превземено од БИЛКАРНИЦА – лекот е пет пари, само треба да го најдеш

 
Continue Reading Бреза

Achillea Millefolium

Ајдучка трева (Achillea Millefolium)

Ајдучка трева или столисник е билка со висина до 80цм. Стеблото е со светло зелена или црвено- кафеава боја. Има многу перести листови. Целата билка има многу пријатен мирис. Листовите се или бели или виолетово- црвени. Цветовите се собрани на врвот на стеблото. Расне насекаде покрај патишта и полиња во континентална клима, како самоникната билка. Цвета со бели цветови од јуни до август. Се бере за време на цветањето, а листовите до есен. Ботаничкото име е дадено по грчкиот јунак Ахил – Achillea и има значење да дава сила.

Надземниот дел на растението во цветањето содржи до 1% етерично масло, витамин К, горчливи материи, ахилеин, смола, стероли, танини и др. Лековит дел на билката: за време на цветањето се берат цветовите со кратки рачки и целата билка најмногу до 30цм должина. Поради големата содржина на горчливи матери и етерично масло, ајдучката трева се вбројува во горчливи дроги. Има ароматичен мирис и горчлив вкус. Бидејќи стеблото не содржи лековити состојки, најдобро е да се употребуваат само листот и цветот.

Achillea Millefolium2

Се употребува во облик на чај за подобрување на апетитот, кај тешкотии во желудникот, подуеност и тешко варење.

Во народната медицина се употребува за зараснување на рани како хемостиптик и за ублажување на болки. Ајдучката трева влегува во состав на горчливи чаеви, чаеви за чистење, зголемено лачење на жолчката, чај за нормализација на метаболизмот и за смирување. Надворешно се употребува како антифлогистик слично како камилицата, за плакнење, за купки, облоги.

Покажува: спазмолитичко и антифлогистичко дејство. Заради присуството на  витамин Ц се употребува при крварење и хемороиди. При употреба на ајдучка трева треба да се знае дека кај чувствителни лица може да предизвика алергија. Затоа луѓето со чувствителна кожа треба да употребуваат само млади штотуку процветани билки, а чај да пијат во помали количини.

Continue Reading Ајдучка трева

Tilia Cordata

Липа (Tilia Cordata)

Липата е дрво со висина од 25-30 метри. Расне во цела Европа, по ридести шуми. Цветот е со многу пријатен мирис. Се бере штом ќе почне да цвета, кога две третини од цветовите се расцветани, заедно со малите ливчиња каде што се наоѓа цветот. Треба да се бере на суво и убаво време. Цветот на липа има благ и пријатен мирис, сладок и по малку остар вкус. Во исушениот цвет има многу малку етерично масло. Танин има најмногу во ливчињата каде што се наоѓа цветот, кој дава остар вкус. Цветот и листот содржат витамин Ц. Потполно млад штотуку отворен лист може да се употребува како зеленчук. Семето од липа содржи масла слични на маслиновото.

Содржи: Калциум, железо, манган, флавоноиди, во помали количини содржи етерично масло, пред се линалол, гераниол и еугенол. Лековит дел на билката е цветот со прицветните листови. Се суши на ладно и на прозрачно место. Сувите листови при сушење мора да ја задржат својата природна боја и пријатен мирис.

Tilia Cordata2

Лековито дејство: Цветовите на липа се употребуваат за лечење на настинки и болести на дишните органи.

 • Цветот на липата се употребува најчесто во облик на чај, за потење, па заради тоа се употребува при настинка и температура, против грчеви и за смирување на болки, како многу благо средство. Слузот од липа создава заштитен слој преку слузницата во подрачјето на грлото и на тој начин го смирува надразнетото грло кое делува како кашлање
 • Лечи слабокрвност
 • Се употребува за зараснување на изгоретини и рани
 • Се препорачува за лечење на хронична кашлица, болки при мокрење, умор. Цветот на липа ги опушта напнатите нерви и влијае на подобар сон
Continue Reading Липа

Salvia officinalis

Жалфија (salvia officinalis)

Жалфијата е повеќегодишна билка висока од 50-90цм, со цветови во сино – виолетова боја. Потекнува од Јужна Европа. Билката е многу ароматична и има својствен мирис кој не се губи при сушење. Листовите се собираат додека се зелени, а се сушат во сенка и во добро проветрени простории на температура најмногу до 40 степени.

Жалфијата е богата со етерични масла, гликозиди, танини, сапунините, различни фосфати, каротин, витамин Ц, аспортин, оксална киселина, горчила, јаглехидрати, целулоза, белковини и други материи. И според најстрогите критериуми, таа може слободно да ја понесе титулата за најлековита билка во светот. Одамна ја нарекувале “симбол на вечниот дух” и тоа не е случајно. “Салваре” на латински значи “излекува, спасува”.

Salvia officinalis2

Жалфијата покажува:

 • Антидепресивно
 • Антисептично
 • Антиспазматично
 • Бактерицидно
 • Антифлогистично
 • Седативно
 • Тонично дејство
 • Овежува, смирува
 • Помага при затегнување на ткива
 • Ја намалува температурата
 • Може да го намали нивото на глукоза во крвта, што ја чини корисна и за дијабетичарите
 • Го подобрува помнењето и делува против Алцхајмеровата болест
 • Ја прочистува крвта и еднакво добро помага при исфрлањето на секрет од организмот
 • Успешно дејствува и при воспаленија на крајниците, а и при ларингитис или воспаление на гласните жици
 • Поради силното антисептично дејство, се користи и во лекување на афти, непријатен мирис, проблеми со грло и крајници, кариес и проблеми со непцата
 • Жалфијата делува против зачестени повраќања и пролив, а подобро од било која друга билка помага во работата на цревата и желудникот
 • Жалфијата помага и кај работа на бубрезите и спречува појава на едем
 • Поволно делува на женските тегоби. Го подобрува тонусот на матката, делува антигабично, помага при регулирање на менструацијата, воспоставува хормонска рамнотежа и спречува тешкотии при менопауза

Од жалфијата се употребува само листот кој е најлековит кога жалфијата почнува да цвета, а тоа најчесто е во Мај.

Salvia officinalis3

Добра е за:

 • Плакнење на грло и уста
 • Против акумулација на отрови
 • За лечење на астма
 • Дерматитис
 • Кај проблеми со циркулација
 • Мигрена, нервна исцрпеност
 • Кај умор, стрес, нервна напнатост, депресија
 • Го зголемува апетитот, го зајакнува организмот

Поради своето антисептичко дејство жалфијата го зајакнува имунитетот и ја намалува можноста за појава на болести.

Continue Reading Жалфија

Urtica dioica

Коприва (Urtica dioica)

Копривата е билка која достигнува висина до 1.5 метри. Лековито е целото растение започнувајќи од коренот, па се до семките. Листовите и рачките се покриени со жило кое при допир испушта остар сок на кожата, кој жежи.  Се употребува листот, коренот и семките. На пролет и во есен се собираат корените, листовите и врвовите, а семето се собира во август.

Копривата е исклучително здраво растение, богато со: хлорофил, има многу минерални материи и тоа калиум, магнезиум, калциум, силициум, железо, манган, натриум, фосфор. На сува материја минералните материи се застапени од 15-20%. Во копривата има многу органски киселини мравја, оцетна, оксална, килибарна, лимонска, фосфорна, салицилна и силициумова киселина. Од витамините застапени се витамин К, Ц, А, Б2 и Б5 (пантотенска киселина). Исто така во копривата има многу хистамин, холин, ацетил холин, бетаин, лецитин, сератонин, стероли, цитостерини, флавониди и тоа кверцитин и гликокортин. Има танини, белковини, јаглени хидрати, масти, а коренот е богат со скроб, каротин, гликокинин – кој го регулира шеќерот во крвта.

Urtica dioica

Дејство:

 • Диуретик, тоник, антианемик, антиревматик – лечи ревматски тешкотии
 • Добра е за слабокрвност. Лековитоста доаѓа од железото, фолната киселина, Ц витаминот и хлорофилот
 • Копривата е многу добар лек за спречување на крварења, односно се користи како хемостатик. Ефектот се должи на витаминот К, витаминот Ц и танините
 • Копривата делува на бубрезите, го стимулира мокрењето и е многу добар лек против зголемена простата
 • Се користи и против стомачни болки и за подобрување на функцијата на црниот дроб
 • Гликокининот го намалува шеќерот во крвта па копривата е убаво да ја користат и шеќерашите
 • Копривата ги намалува и мастите во крвта, а делува и како антисклеротик
 • Копривата е чај за чистење на телото
 • Преку подобрување на крвната слика копривата ја намалува главоболката која е последица на анемија
 • Помага при ангина пекторис која е исто последица на анемијата. Не само што го јакне организмот го јакне и срцевиот мускул
 • Екстрактот на коприва се сретнува и во производите против опаѓање на косата
 • За зараснување на рани
 • Несоница, нервоза

Заради своите витамински и прехрамбени вредности копривата се смета за исклучително здрав, полезен и пристапен зеленчук, а секако и како лек.

Занимливости:

 • Еден лекар при своите предавања рекол дека кога луѓето би знаеле колку е лековита копривата, нема да одгледуваат ништо друго освен коприва
 • Според документите на еден Швајцарски парох се сметало дека копривата одамна би била искоренета, ако не ја поседувала својата способност да жари.
Continue Reading Коприва

Кантарион Посеклива трева (Hypericum Perforatum)

Кантарионот е повеќегодишно зелјесто растение кое расне до 100цм. Лековити делови на билката се врвовите со цветот и листот. Бербата се врши кога цветањето е интензивно, се суши во сенка, распространет во тенок слој. Секојдневно се превртува, а кога ќе се исуши се одвојуваат листовите и цветовите и се складира во подготвени материјали како тегли, кутии, хартиени вреќи.

Kantarion - Hyperici herba

Состав: 

Докажано е дека во цветот и во листот има една материја хиперицин со концентрација од 0,1- 0,2’%, етерно масло од 0,05-0,5% која содржи алфа пинен, кадинен и малку хамазулен. Кантарионот содржи и флавониди, рутозид, кверцетозид, хиперозид, танини 10-15%, органски киселини и минерални материи, смола, каротен, флавоноидни хетерозиди од кои потекнува жолтата боја, холин, витамин Ц.

Кантарионот е лек од античко време па до денеска. Претставува извонреден лек за стомачни заболувања, воспален желудник, чир на желудник, чир на дванаесетопалачно црево, воспаление на тенко и дебело црево, како и при воспалени хемороиди. Бидејќи содржи многу танини претставува многу ефикасен лек за лекување на пролив кај возрасни и кај деца.

Најнови сознанија за кантарионот – има силно влијание врз емотивното здравје односно помага кај пациенти кои страдаат од акутна и хронична депресија. Ја подобрува циркулацијата и кај пациенти кои имаат проблеми со артериска и венска циркулација дава добри резултати, ефектот е од флавонидите.

Надворешна употреба: против изгоретини, за лечење на хемороиди, за зараснување на рани.

Kantarion - Hyperici herba1

За внатрешна употреба се користи во облик на чаеви кај заболувања на јетра, желудник и кај дијареа.

Делува:

 • Антисептички – спречува развој на микроорганизми
 • Антибактериски
 • Како седатив кај некои видови на нервоза
 • Антидепресив – делува како антидепресивен лек, но без несакани ефекти

Kantarion - Hyperici herba2

Одличен е за кожата и слузокожата, има аналгетско дејство при несоница, омалаксаност и исцрпеност. Кај реума, отоци и крвни подливи се употребува во облик на масло кое се втрива.

Маслото од кантарион се добива со потопување на зрели цветови во растително масло. Има одлично терапевтско дејство кога се во прашање болки во мускулите и вратот. Со ова масло се третираат стрии, лузни, повреди, рани, црвенило, дерматитис, егземи, а одлично е и за изгоретини и исеченици. Маслото се употребува на тој начин што со него се мачкаат рани, исеченици и изгореници.

Маслото од кантарион помага и при лечење на умерена и блага депресија, за нега и заштита на кожата, се употребува за масажа, за сува кожа, штити од зрачење во текот на сончање, а делува и на акни, чиреви, рани кои крварат, отоци, удари, ревматизам, шинување.

Посебно се препорачува за нега и заштита на чувствителна, сува и испукана кожа.

Занимливости: За да го препознаете кантарионот доволно е да се изгмечи еден потполно расцветан цвет и од него ќе потече црвен сок.

Continue Reading Кантарион

Simmondsia sinensis Jojoba

Јојоба маслото (Simmondsia sinensis или Buxus sinensis) или течен восок, одговара на сите типови на кожа.

Го регулира создавањето на себум, негува и ја враќа рамнотежата на мешовитата (комбинирана) кожа, ја регенерира и и ја враќа еластичноста. Ја навлажнува и омекнува кожата така што создава немасен липиден слој кој спречува губење на водата, а потоа во горниот слој на кожата го омекнува ткивото. Овозможува кожата слободно да диши, длабински ја храни, не ги затвора порите, а во исто време ги хидрира сувите делови на кожата.

Содржи протеини, минерали, растителен восок и миристична киселина, има противвоспалително и благотворно кај псоријаза, егземи и воспалителни инфекции на кожата.

Simmondsia sinensis Jojoba2

Јојоба маслото е растителна смола која се добива од плодовите на едно мексиканско растение. Први го употребувале Индијанците за лечење на рани и како средство за дехидратација на кожата и косата, со оглед на тоа дека постојано биле изложени на сонце.

Го нарекувале ,,Течно злато“ . Одличен е за дерматози, псоријаза, егзема, иритирана, испукана, сува кожа како и за сува и дехидрирана коса. Маслото од јојоба е отпорно на оксидација, содржи витамин Е кој делува како антиоксиданс, витамин Б комплекс, минерали силициум, бакар, хром, цинк и јод. Извонредно ја влажни и омекнува кожата така да создава немасен липиден слој и спречува губење на влагата, а потоа го омекнува ткивото. Со употреба на производи на база на масло од јојоба, кожата станува мека, фина и свиленкаста.

Овозможува кожата слободно да дише, длабински ја храни, не ги затвора порите, а истовремено ги хидрира сувите делови на кожата. Поради големата содржина на јод има антимикробно дејство со кое се спречува развој на габички и бактерии на кожата. Се употребува при изгореници од сонце и кај испукана кожа. Маслото помага и за потемнување на кожата, а заштитниот фактор на маслото е приближно 4.

Continue Reading Јојоба