Вградувајќи мирисни треви, екстракти на лековити билки и квалитетни суровини од светски произведувачи со високи барања за екологија, без примена на фосфати, алкалии и други компоненти кои негативно влијаат на природата и човековото здравје, технолозите на Лимес успеаа да добијат производи со врвен квалитет кои воедно се и енергетски штедливи и како такви се сигурно конкурентни на светските производи во ова група.

Во секој производ има комбинација од екстракти невен, босилек, кантарион, липа, жалфија, нане, коприва, камилица, ајдучка трева и сл. 

Hedera helix – Бршлен
Бршленот (Hedera helix L., fam. Araliaceae) е трајнозелено, ползечко растение што расте во поголемиот дел од Европа, Северна Америка и југо-источна Азија. 

Хемиски состав

Листовите содржат стероли, сапонини (5-8%), вклучувајќи примарни хедера сапонини B и C и секундарни сапонини (α-хедерин), естри на кафена киселина со хина киселина, флавоноиди (рутин), алкалоиди (еметин), полицетиленски алкохоли (фалкаринол, фалкаринон, II-дехидрофалкаринол) и др.

Дејство и употреба

Екстрактот од бршлен покажува спазмолитична активност in vitro, а за активноста се смета дека е одговорен α-хедеринот. Препаратите од бршлен најчесто се користат орално за симптоматски третман на кашлица и за лекување акутни бронхијални заболувања.

Маслото од бршлен е докажано најдобро против целулитот, спречува настанување на брчки, ја подобрува еластичноста, благо ја затегнува кожата, ја намалува иритацијата и ја подобрува циркулацијата.

Несакани ефекти

Честата употреба на производи на база на бршлен може да предизвика алергиски реакции и гадење. Несаканите ефекти се должат главно на фалкаринолот.

Препарати, дози

Бршленот може да се зема како чај  подготвен
од 6 g бршлен и 1000 ml зовриена вода, во времетраење околу 10 минути). Листот и кората од бршлен се користат во форма на екстракт (30% етанол), при што дневната доза треба да биде еквивалентна на 0,3-0,8 g

Continue Reading Бршлен

Маслиновото масло е нјаделотворно козметичко масло, препорачливо при третирање на псоријаза, дерматитис, егзема и сува кожа.

Continue Reading Маслинка

Етерични масло од портокал, се цени поради неговото антивоспалително, антисептичко и антидепресивно дејство, спречува оштетување и стареење на кожата, одлично во борба со брчките и темните флеки, го стимулира производството на колаген.

Continue Reading Портокал

Шеа путерот е маст извлечена од оревот на африканското дрво шеа (Vitellaria paradoxa). Бојата е како слонова коска кога е сурово, а повеќе обработени верзии се бели, иако најчесто е обоена жолто со корен од borututu или палмино масло. Широко се користи во козметиката како хидратантен крем, солен раствор или лосион. Шеа путерот се користи и за јадење, при подготовка на храна во некои африкански земји. Повремено, шеа путерот се меша со други масла како замена за путерот од какао, иако вкусот е забележително различен.

Англискиот збор „shea“ потекнува од s’í, името на дрвото во Бамбара.

Состав и својства

Екстрактот од путер од ши е комплексна маст, која покрај многу неспојливи компоненти (супстанции кои не можат целосно да се претворат во сапун со третман со алкали) ги содржи следниве масни киселини: олеинска киселина (40-60%), стеаринска киселина (20-50% ), линолеинска киселина (3-11%), палмитинска киселина (2-9%), линоленска киселина (<1%) и арахидинска киселина (<1%).

Шеа путерот се топи на телесна температура. Застапниците на неговата употреба за нега на кожата тврдат дека таа брзо се апсорбира во кожата, делува како средство за „обновување“ и има добри својства на врзување за вода.

Употреби

Сапун од путер од ши
Шеа путерот главно се користи во козметичката индустрија за производи поврзани со кожата и косата (сјај за усни, кармин, хидратантни креми и емулзии, и балсами за коса за сува и кршлива коса). Исто така се користи од производители на сапуни и производители на масло за масажа, обично во мали количини. Некои производители на сапуни користат шеа путер во количина од 25% (со Европската унија регулирана максимална употреба околу 28%). Тој е одличен омекнувач за сува кожа. Ниту еден доказ не покажува дека е лек, но ја ублажува болката поврзана со затегнатост и чешање.

Во некои африкански земји како Бенин, шиа путерот се користи за масло за јадење, како водоотпорен восок, за фризури, за правење свеќи и како состојка на лековити масти. Се користи од производители на традиционални африкански ударни инструменти за да се зголеми издржливоста на дрвото.

Медицински

Шеа путерот понекогаш се користи како основа за лековити масти. Некои од изолираните хемиски состојки се пријавени дека имаат антимикробни, антиинфламаторни, омекнувачки и навлажнувачки својства. Шеа путерот се користел како лосион за сончање и некои од неговите компоненти „имаат ограничен капацитет да апсорбираат ултравиолетово зрачење“. Помага при дерматитис, лузни, изгореници од сонце, спречува создавање на брчки и стареење на кожата.

Превземено од Википедиа

Continue Reading Shea путер

Quercus robur, Quercus petraea – Даб

Во терапевтски цели се користи исушена кора од даб, собрана рано напролет од млади гранки и стебла од два вида даб: Quercus robur L. и Quercus petraea (Matt.) Liebl., fam. Fagaceae. Кората од даб нема мирис, а вкусот е опор и стега.
Дабот е дрвенесто растение кое достигнува до 50 m во височина. Има сиво-бела, испукана кора, издолжени и пересто врежани листови и еднополни цветови. Q. robur е познат како летен даб и се јавува во пониските предели, додека Q. petraea или зимскиот даб, расте во повисоките региони, ридови и планини. Дабот е широко распространет во Европа, Мала Азија и Кавказ.

Хемиски состав

Најзначајни компоненти на кората од даб се танините, застапени со 8-20%. Присутни се танини од двете групи, кондензирани и хидролизирачки, а покрај нив и димерни и тримерни катехини и процијанидини со катехин, епикатехин и галокатехин. Главна компонента е проантоцијанидин В-3. Содржи слободна гална и елагна киселина, флавоноиди (кверцетин), леукоантоцијанидини, јаглехидрати и други компоненти. Освен танин, содржи и кумарини.

Употреба

Кората од даб се користи како атстрингент, најчесто во форма на декокт за надворешна употреба, при сите индикации што се вообичаени за танински препарати (плакнење уста и грло при стоматити, гингивити, инфекции на грлото, за гаргара, рани на кожа, хемороиди и друго).

Превземено од Современа хербална медицина ФИТОТЕРАПИЈА од Светлана Кулеванова

Continue Reading Даб

Arnica е род на повеќегодишни, тревни растенија од семејството на сончогледи (Asteraceae). Арника е позната и по имињата планински тутун и збунувачки, леопардска лента и волска лента – две имиња што ги дели со целосно неповрзаниот род Aconitum.

Овој кружен и планински (субалпски) род се јавува претежно во умерените региони на западна Северна Америка, со неколку видови кои потекнуваат од арктичките региони на северна Евроазија и Северна Америка.

Неколку видови, како Arnica montana и A. chamissonis, содржат хеленалин, сесквитерпен лактон, кој е главна состојка на антиинфламаторните препарати (кои се користат претежно за модринки).

Традиционално се користела за лекување модринки и грчеви во мускулите. Докажано го зголемува количеството крв во капиларите, кога локално се нанесува и има голем број антимикробни, антииритантни и антиревматски својства. Во козметиката, маслото од арника е фантастично негувачка состојка за нега на кожата и на косата.

Continue Reading Арника

Екстрактот од дивиот костен се користи како терапија за проширени вени, хемороиди, дијареа, треска и зголемена простата. Се користи и кај реуматични заболувања. Препарати на база на стандардизиран екстракт од семе од див костен се користат и орално во терапијата на хронична венска инсуфициенција. Ваквиот екстракт влијае на намалување на симптомите кои се јавуваат при заболувања на вените, како што се: проширени вени, болка, замор, отоци на нозете, едем итн.

Превземено од Доктори.мк

Continue Reading Див костен

АЛОЕ ВЕРА ја врзува водата внатре во ќелиите каде што создава гел и со самото тоа доаѓа до регенерација на кожата, се подобрува еластичноста на кожата. Екстрактот на ова билка се добива од листовите, додека гелот се цеди од самото стебло и тие воедно се најлековити. Активните принципи на Алоето содржат моно и полисахариди, амино сахариди, аминокиселини, стероли. Од витамините најзастапени се : А, Ц, Е, Б1, Б2, Б3, Б6 и Б12, минерали: калиум, натриум, железо, калциум, фосфор, бакар, селен.

Continue Reading Алое вера

Какаото потекнува од Еквадор. Таму жените го користат какаото во форма на какао путер за хидрирање на кожата посебно пред изложување на сонце. Овој путер содржи масни киселини, танин и витамини кои ја овозможуваат неговата хранлива моќност .

Какао путерот ја штити кожата, го успорува губењето на водата, формирајќи бариерна заштитна обвивка. Создава заштитен филм на кожата, давајќи и мазност. Спречува сушење на кожата.

 

Continue Reading Какао

Семките од кајсија се полни со придобивки за вашето тело. Освен што од нив може да се екстрахира прекрасно масло од семе од кајсија, може и да се сомелат и да се добие прав што има моќни придобивки за кожата, косата и целокупното здравје.

Покрај моќниот витамински арсенал, семките од кајсија се извор и на железо, калиум и фосфор, кои дополнително го подобруваат имунитетот на нашиот организам. Содржат амигдалин – Витамин Б17 кој се користи во антиканцерогени третмани. Семките содржат и  есенцијални масни киселини (омега-6 и омега-3) како и:

 • 45 до 50 проценти масло
 • 25 проценти протеини
 • 8 проценти јаглехидрати
 • 5 проценти влакна
 1. Прашокот од семките од кајсија има неверојатен спектар на придобивки. Омекнува и хидрира. Се користи за благ, нежен и исклучително ефикасен природен пилинг. Како производ за пилинг се користи откако луѓето почнаа да ги отстрануваат мртвите клетки на кожата и нечистотијата, сфаќајќи дека тоа е трик за сјајна и мазна кожа. 
 • Има навлажнувачки ефект, и се користи за неговите механички, ексфолијативни придобивки во глините или пилинзите. Кога се масира во кожата, прав од семе од кајсија делува како ситни цврсти честички кои го промовираат отстранувањето на оштетените клетки на кожата од површината на кожата, оставајќи ја сјајна, помека и понежна и секако помазна.
 • Пилинг од семки од кајсија прави интензивно чистење на порите и зајакнување на циркулацијата и го враќа младешкиот сјај на кожата
 • Прашакот од семките од кајсија е преполн и со витамин Е. Витаминот Е го носи прекарот „Витамин на кожата“ затоа што е толку тесно поврзан со здравјето на вашата кожа. Познато е дека ги таргетира слободните радикали и го намалува оксидативниот стрес. Оставени неконтролирано, слободните радикали можат да предизвикаат дамки и знаци на стареење, како што се брчки и старечките дамки. Витаминот Е ја зголемува еластичноста помагајќи да се спречи нивната појава.
 • Прашокот од семки од кајсија е исто така богат со витамин Б17. Витаминот Б17 има својства слични на имунитетни бустери и антиинфламатори. Повторно, ова помага да се искоренат слободните радикали и да се задржи кожата да изгледа младешка и здрава.

 •  

  Бидејќи семките од кајсија имаат над 50% масло, тие се богат извор на есенцијални масни киселини (олеинска и линолеинска), што и носи на кожата придобивки од навлажнување. Овие масла многу лесно се апсорбираат од кожата, без да остават мрсни остатоци.

2. Маслото од кајсија се користи веќе 5000 години како таен рецепт за убавина на кралевите и кралиците во Кина. Маслото претставува извор на младост, затоа што содржи многу богати природни состојки. Во тоа време било познато како “природно средство за подмладување” 

 • Масло од семки од кајсија е силен антиоксиданс кој го јакне вашиот организам и го прави отпорен на болести
 • Ги сузбива алергиските реакции, делува антивирусно и антивоспалително, помага при лечење на астма, хроничен бронхит, кашлица и ангина.
 • Ја негува кожата на единствен начин, совршено впивајќи се без да остава мрсни траги. Делотворно е и за бебешката и за возрасната кожа на која и треба хидратација.
 • Маслото од кајсија има анти-инфламаторен ефект и може да се користи за лекување на сериозни проблеми со кожата како што се егзема, дерматитис и акни, иритации, но има и зацелувачко дејство кај посекотини, рани и изгореници. 
 • Има и антисептичко својство- го намалува ризикот од инфекција во отворени рани и посекотини.
 • Антиоксидативни својства – го спречува оштетувањето на кожата од слободните радикали. 
 • Масло од кајсија се користат за превенција од рак, тоа е едно од најдобрите масла за кожа, богато со природни витамини, Витамин Б17 (амигдалин), го спречува губење на коса, алтернативно користи против ракот.
 • Mоже да се користи за потхранување на сува коса, ги зајакнува фоликулите на косата и го спречува нејзиното опаѓање. Ова масло често се додава како состојка во разни производи за нега на косата. Го поттикнува растот, бидејќи има хранливи материи, особено витаминот Е, ги намалува проблемите со сувиот скалп. Помага за да се постигне прекрасна сјајна коса.
 • Има релаксирачки својства – козметичка крема со масло од кајсија има брилијантни релаксирачки ефект. Тоа е погодно за луѓе со чувствителна кожа, брзо се упива, не е масно и ја прави кожата нежна и мека.
 • Маслото од кајсија е богато со природни витамини (особено Витамините А и Е, кои се од суштинско значење за нашата кожа го помагаат процесот на регенерација и учествуваат во процесот на создавање на колагенот), линолната и други есенцијални масни киселини, минерали и многу хранливи материи. Ова масло се препорачува за две причини: првенствено, совршено се апсорбира од страна на кожата и не остава остатоци или чувство на маснотија.
 • Не предизвикува алергиски реакции дури и на најчувствителната кожа и може да се користи за бебешките производи.
 • Современото истражување сугерира на употреба на маслото како извор на Витамин Б17, кој и понатаму се споменува како масло за првенирање на појава на различни типови на тумори.

Користена литература

Масло од семки од кајсија: затоа што од овој свет треба да заминеме од старост, а не од болест

INGREDIENT HIGHLIGHT: APRICOT STONE POWDER

Continue Reading Семки од кајсија