Шампон за сува коса (9101) 500мл - 299 денар, (9102) 250мл - 197 денари

СОСТАВ:

Шампонот содржи екстракт на кантарион, невен и глицерин.

Кантарионот( hupericum perforatum) има силно бактерицидно и антивирусно дејство. Антисептик е. Го поттикнува лачењето на лојните жлезди. Ги лечи испуканите краеви на косата.

Екстрактот на невен (calendula officinalis) ја подобрува циркулацијата, ја храни кожата на главата и косата, а со самото тоа спречува нејзино сушење, пукање, кинење и цветање, на косата и дава мекост.

Како доаѓа до проблем со сува коса? Настанува обично кога лачењето на лојните жлезди е многу слабо – не лачат доволно масти па влакното на косата останува неподмачкано, неправилна исхрана, пореметување на хормоните. Сувата коса е без сјај, оштетена, кршлива и тенка, врвовите лесно се кршат и како таква таа  е многу проблематична за нега и обликување на фризура. Влакното по структура е шупливо, меѓутоа кога ќе дојде до запушување и ќе се затвори дотокот на кислород, косата почнува да ,,цвета“, што во голем случај се јавува кај лица со сува коса.

ДЕЈСТВО:

  • Го намалува кршењето и ја регенерира косата
  • На косата и ја враќа потребната маснотија и влажност
  • Косата станува сјајна и лелеава
  • Кожата станува мека и мазна

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за миење на косата и за туширање. Шампонот се втријува во косата и кожата на главата, се остава да делува неколку минути и се плакни со вода. Заради тоа што содржи екстракт на кантарион се препорачува на лица со оштетена и фарбана коса. Шампонот на база на екстракт на невен и кантарион ја регенерира сувата коса и и дава нормален изглед. Мазна, мека и лелеава коса и по фенирање.

Препорака: На лицата кои имат проблем со сува коса не се препорачува нагло сушење и избелување бидејќи тоа дополнително ја суши, треба да се избегнува изложување на сонце и морска вода, да се намали бројот на миење. За да биде косата здрава многу е важно да се води сметка за исхраната и да се внесува доволно витамини и минерали.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.