Мажите исто така сакаат да изгледаат убаво, да се чувствуваат млади и полни со енергија. Затоа Лимес не ги изостави и нив. Создаде неколку производи специјално наменети за мажи со стил и вкус, а секако дека сите производи наменети за општа употреба, може да ги користат и тие. Во Лимес повеќето производи се унисекс, па слободно мажи, повелете пробајте се што ви изгледа примамливо, ќе имате бенефит од моќта на билките преточена во нашите производи.

9406 Акнелим 30 мл- 913 денари

СОСТАВ:

АкнеЛим Pelle Pulita gel е специјално осмислена формула базирана на природни состојки од екстракти од: кора на даб, приморски бор, семе од билката тамаринда и активен комплекс на бета глукан, дериват на витамин Б5, алантоин, диглицерин, кои во повеќето случаи успешно помагаат во отстранување на постоечките и спречување на појава на нови акни.

Екстрактот од семе на билката тамаринд е природен хијалурон кој:

 • ја смирува кожата,
 • помага кожата да остане хидрирана,
 • Има антиоксидативни својства со што ја штити кожата од надворешни влијанија.

Активен комплекс на бета глукан од ќелиските ѕидови од посебен вид на пекарски квасец

 • помага во отстранување на вишокот на себум,
 • го поттикнува имуниот систем на кожата и со самото тоа придонесува за урамнотежување на микробиомите на кожата (го намалува растот на „лошите” и го поттикнува растот на „добрите”  микроорганизми).

Екстракт од кора од приморски бор

 • има исклучително антиоксидативни својства со што придонесува за урамнотежување на микробиомите на кожата
 • jа зголемува отпорноста на ќелиите на кожата на дејството на надворешните фактори.

 Екстракт од кора од даб

 • ја регенерира кожата
 • делува против воспалително
 • помага за подобра контрола на количината на себум.

 Дериват на витамин Б5

 • придонесува за правилно функционирање на кожната бариера
 • jа подобрува регенерацијата на кожата и зараснување на раните.

 Алантоин

 • хидрира
 • го ублажува чешањето и црвенилото на кожата
 • Ја обновува оштетената кожа.

 Диглицерин

 • и помага на кожата да ја задржи влагата
 • jа прави кожата помека и помазна.

ДЕЈСТВО:

 • Совршен тен
 • Хидратација
 • Кожа без акни
 • Мека и мазна

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Гелот се нанесува со прсти со благо натапкување на чиста кожа наутро и навечер.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Акнелим
9630 Органски шампон Санус, 200мл - 906 денар

СОСТАВ:

Содржи екстракт на невен, коприва и масло од пченични никулци. БЕЗ СУЛФАТИ, СИЛИКОНИ И ПАРАБЕНИ. Потполно природен шампон кој ви овозможува правилно да ја негувате косата и да го вратите изгубениот сјаји виталност. Содржи благи површински активни материи кои не се агресивни за кожата на главата, не ја сушат косата и не ја отстрануваат фарбата.

Невен – благодарение на антибактериското и антивоспалително дејство, маслото на невен го забрзува зараснувањето и обновувањето на кожата. Ја зајакнува косата и го поттикнува нејзиното растење.

Коприва – многу ја употребуваат и за нега на сува кожа и коса. Богата е со витамини (Б -комплекс, Е, Ц и Д), антиоксиданси, минерали (цинк, железо, магнезиум, селен), нутритиенти. Најпознатата употреба и е за подобрување на проблемите со опаѓање на косата, зајакнување на косата, првут, чешање. Силициумот и железото од листот на копривата исто така ја спречуваат појавата на бели влакна и го подобруваат растењето на косата.

Масло од пченични никулци – изобилува со разни минерали и витамини. Маслото од пченични ркулци содржи големи количини на витамин А, Б комплекс витамини, витамин Д, витамин Е дури 7 пати повеќе од другите масла и многу реткиот витамин К. Поради богатиот витамински состав, спречува кршење и сушење на косата со што овозможува здрав изглед, сјај и мазност. Маслото од пченични никулци ја регулира природната ПХ вредност на косата, при тоа штитејќи го влакното од габични и бактериски инфекции. Освен тоа, маслото од пченични никулци ги хидратизира испуканите врвови на косата кои се чест проблем кај жените.

ДЕЈСТВО:

Се употребува за миење на косата, и дава сјај, ја негува и хидрира. Одличен е за регенерација на сува и оштетена коса. Го зајакнува коренот на влакното и ја негува чувствителната кожа на главата. Има благ кондиционирачки ефект.

 • Ја зајакнува и обновува косата
 • Спречува пукање на влакното
 • Ефикасно го негува коренот, целото влакно и врвовите

Посебно се препорачува на лица кои имаат слабо влакно, коса која долго време е третирана со фарба, оштетена, или на оние кои се склони кон алергиски реакции.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Добро навлажнете ја косата. На тој начин природниот шампон подобро ќе се распореди по косата и ќе ја одработи својата работа. Исплакнете ја косата темелно. Ве советуваме шампонот без сулфати да го употребувате најмалку 4 недели. Дури потоа може да го видите волшепството на природниот шампон за коса.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Органски шампон Санус
9216 Гел за коса, 250мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи коприва, алкохол, глицерин, д-пантенол, карбомер, поливинил пиролидон.

Поливинил пиролидон во својот молекул има голем број на амино групи кои овозможуваат гелот да се врзе за влакното (за кератинот) и помага да биде заштитено од негативните надворешни влијанија.

Карбомерот со водената фаза има за задача да остане на косата и по нејзиното сушење, што дава влажност, еластичност, цврстина и волумен на влакното.

Алкохолот овозможува брзо сушење на косата, а заедно со глицеринот овозможува  екстрактот на коприва и Д-пантенол, полесно да навлегуваат во влакното, со што се забрзува циркулацијата и побрз развој на ќелиите, а со самото тоа и раст на косата.

Копривата има моќ да навлегува низ целата кожа, го регулира себумот на косата, делува антисептички (спречува развој на микроорганизми), го одржува влакното здраво.

ДЕЈСТВО:

Гелот за коса Стронг, служи за нега на коса, ја зацврстува, и дава сјај и овозможува формирање на саканата фризура. Гелот има исклучително силна моќ за фиксирање со што се постигнува лесно, едноставно и брзо обликување на косата до посакуваниот изглед.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Гелот се нанесува на влажна коса пред формирање на фризура. По нанесувањето на косата и дава сјај, здрав, природен изглед и сакан облик на фризурата.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Гел за коса
9110 Интензивен балзам плус, 250мл (Кондиционер со протеин) - 331 денар

СОСТАВ:

Балзамот покрај протеини содржи Д-пантенол кој е провитамин Б5. На косата и дава еластичност и ја чува од сушење. Д- пантенолот ја регенерира косата која е во фаза на „цветање“, ја подобрува состојбата на оштетената коса. Го олеснува чешлањето, ја поттикнува регенерацијата на кожата на главата, и дава еластичност и мекост.

ДЕЈСТВО:

Балзамот има тројно дејство за регенерација на косата: има моментално дејство на кондиционирање на косата и ја одржува нејзината природна влажност.  Со употреба на балзамот косата станува лелеава, сјајна, мека и лесно се обликува. Ја регулира pH вредноста. Благодарение на присуството на протеините ја регенерира и зајакнува структурата на здравата и оштетената коса.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува по секое миење на косата, белење, трајна ондулација и бојадисување. По миење на косата се нанесува балзам, се расчешлува косата и се остава да делува 1 минута. Потоа косата се плакне со млака вода и фризурата се обликува на вообичаен начин.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Интензивен балзам плус – кондиционер со протеин
limes pakovanje za kosa
9210 Пакување за коса, 250мл - 385 денари

СОСТАВ:

Производ наменет за нега на косата, со билни екстракти на бреза и камилица, со природен мед и активни компоненти кои многу поволно влијаат на коренот на косата и заштита на влакното, давајќи и природен, лелеав и здрав изглед.

Екстрактот на бреза (Betulae Folium) делува антибактериски, негува и ја штити косата и кожата на главата.

Екстрактот на камилица (Chamomilla Matricaria) делува смирувачки и антибактериски.

ДЕЈСТВО:

Производот е наменет за нега на сите типови на коса. Посебно дејство има на сува, оштетена, фарбана коса, коса третирана со разни киселини, мини вал. Одличен за расчешлување на виткана коса дури и кај мали дечиња. 

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на сува или пак на влажна коса, се остава неколку минути да делува (во зависност од типот и степенот на оштетување на косата), а потоа се плакни со вода. Во комбинација со шампонот против првут, го запира опаѓањето на косата и го подобрува нејзиниот раст. После миење на косата, може да се втрие во коренот на косата и да се остави да одстои, што ќе делува до следното миење на косата.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Пакување за коса
9109 Шампон против првут 250мл - 453 денари

Повеќе за првутот може да прочитате на тука

СОСТАВ:

Содржи октопирокс, екстракт на невен и кантарион, глицерин. Во комбинација со екстракти на лековити билки и активните компоненти, интензивно се отстранува првутот. pH е неутрален.

Октопироксот е лек кој продира низ целата кожа. Тоа е силен антисептик и го отстранува првутот. Неговата јачина ја регулираат екстрактите на невен и кантарион. Со оглед на тоа дека е антисептик, ги отстранува микроорганизмите и го намалува чешањето.

Кантарионот (hypericum perforatum) е богат со етерични масла. Има антисептичко дејство, ја подобрува циркулацијата и овозможува побрзо размножување на клетките-ја регенерира кожата. Кантарионот е природен лек против првут.

Екстрактот на Невен (calendula officinalis) го подобрува растењето на косата така што продира во клеточната плазма.

Што е првут? Настанувањето на првутот го предизвикуваат габички кои живеат на нашата кожа во текот на целиот живот. Се препорачува косата секогаш да се мие по интензивна физичка работа бидејќи потта го надразнува влакното и придонесува до создавање на првут. Лесно создавање на првут е нормално и тоа се отстранува при миење на косата. Меѓутоа доколку првутот се појави во поголема мера, во тој случај се работи за заболување, се спречува растење на косата и доаѓа до оштетување на влакното. Кај посериозни проблеми доаѓа до црвенило и лупење на кожата. Во зависност од типот на косата постои сув и мрсен првут.

ДЕЈСТВО:

 • Интензивно го отстранува првутот

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се користи за секојдневно миење на косата и заштита од првут. Шампонот се втрива во коренот на намокрена коса (се масира коренот околу три минути), се плакни и повторно се нанесува шампонот, се масира и се остава да делува 3-5 минути, за активните компоненти да делуваат на клетките. Бидејќи ова е малку посилен од останатите Лимесови шампони, може да предизвика пецкање доколку продре во очите. Кога првутот ќе го снема, треба да се премине на некој друг, исклучиво билен шампон (на пример, благиот шампон за секој ден).

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Шампон против првут
9215 Крема за нега на коса Брилијантин, 150мл - 513 денари

СОСТАВ:

КАРАКТЕРИСТИКИ:

Кремата е произведена по СПА принципи, ја враќа влажноста и еластичноста на косата. Во нејзиниот состав влегуваат посебно одбрани суровини, Д-пантенол и активни компоненти на коприва и невен.

ДЕЈСТВО:

Кремата е погодна за нега на коса со оглед на тоа дека надворешната фаза ја сочинува водата која ја враќа еластичноста на влакното. Масните компоненти на косата и даваат сјај и ги обвиткуваат влакната, додека емулгаторот овозможува влажнење на косата и лесно нанесување на препаратот. Кремата ја негува косата, и дава сјај и овозможува лесно чешлање. Со употреба на кремата косата станува сјајна, убава и здрава.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Кремата се нанесува на сува коса, не ја лепи косата и лесно се плакне. Активните принципи: коприва, невен и Д-пантенол, заедно со масните материи, ја регенерираат оштетената коса, ја хранат и негуваат, делуваат на влакното, ја забрзуваат циркулацијата на крвта, со што се поттикнува развој на ќелиите и побрз раст на косата.

Continue Reading Крема за нега на коса Брилијантин
Шампон за масна коса (9103) 500мл - 299 денар, (9104) 250мл - 197 денари

СОСТАВ:

Шампонот содржи екстракт на хмељ, бреза и коприва.

Копривата (urtica dioica) има благотворно дејство на коренот на косата и е една од најдобрите билки за нега на косата. Одлична е против опаѓање на косата и за јакнење на коренот на косата.Богата е со калциум, фосфор, железо, натриум , а содржи и витамини Ц, А, Б и К. Копривата продира до лојните жлезди, го ублажува нивното прекумерно лачење и го нормализира. Силициумовите соединенија спречуваат кршење на влакното и го зацврстуваат коренот на косата. Делува антиалергиски, антистресно, противвоспалително, ја подобрува циркулацијата.

Хмељот (humulus lupulus) е природен антиоксиданс, ја негува и ја храни косата и кожата, делува на површината на кожата. Активниот принцип го дава етеричното масло кое е составено од терпентински јаглеводороди и смола која во себе содржи кетони и феноли. Хмељот е антисептик,  смирува и тонизира.

Брезата (betula alba) делува антибактериски, ја негува и ја штити кожата и косата, делува длабински, директно на жлездите. Содржи етерично масло, танин, витамин Ц, восок, трипертенски алкохол. Заедно со хмељот поволно влијаат на лојните жлезди, ја нормализираат нивната работа и спречуваат прекумерно лачење  на масните материи.

Како доаѓа до проблем со мрсна коса? Мрсната коса ја предизвикува претераното лачење на лојните жлезди, како последица на стрес, лоша исхрана, гени, хормонско пореметување. Косата брзо се мрси и покрај редовно миење и го отежнува обликувањето на фризура. Изгледа неуредно и се раздвојува на прамени.

ДЕЈСТВО:

 • Ја намалува маснотијата
 • Косата добива нормален изглед, природен сјај, лелеавост
 • Косата станува мека и мазна
 • Се намалува бројот на миења

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за миење на косата и за туширање. За најдобар ефект потребно е шампонот да се втрие во косата и кожата на главата и да се остави да делува неколку минути, а потоа да се исплакни со вода.

Препорака: Проблемот на умерено мрсна коса може да се коригира со правилна исхрана и нега, меѓутоа постојат и многу потешки облици на мрсна коса, па во такви случаи покрај поинаков начин на исхрана и вообичаена нега, се препорачува употреба на шампон за мрсна коса и балзам за да косата добие волумен.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Шампон за масна коса
Шампон за сува коса (9101) 500мл - 299 денар, (9102) 250мл - 197 денари

СОСТАВ:

Шампонот содржи екстракт на кантарион, невен и глицерин.

Кантарионот( hupericum perforatum) има силно бактерицидно и антивирусно дејство. Антисептик е. Го поттикнува лачењето на лојните жлезди. Ги лечи испуканите краеви на косата.

Екстрактот на невен (calendula officinalis) ја подобрува циркулацијата, ја храни кожата на главата и косата, а со самото тоа спречува нејзино сушење, пукање, кинење и цветање, на косата и дава мекост.

Како доаѓа до проблем со сува коса? Настанува обично кога лачењето на лојните жлезди е многу слабо – не лачат доволно масти па влакното на косата останува неподмачкано, неправилна исхрана, пореметување на хормоните. Сувата коса е без сјај, оштетена, кршлива и тенка, врвовите лесно се кршат и како таква таа  е многу проблематична за нега и обликување на фризура. Влакното по структура е шупливо, меѓутоа кога ќе дојде до запушување и ќе се затвори дотокот на кислород, косата почнува да ,,цвета“, што во голем случај се јавува кај лица со сува коса.

ДЕЈСТВО:

 • Го намалува кршењето и ја регенерира косата
 • На косата и ја враќа потребната маснотија и влажност
 • Косата станува сјајна и лелеава
 • Кожата станува мека и мазна

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за миење на косата и за туширање. Шампонот се втријува во косата и кожата на главата, се остава да делува неколку минути и се плакни со вода. Заради тоа што содржи екстракт на кантарион се препорачува на лица со оштетена и фарбана коса. Шампонот на база на екстракт на невен и кантарион ја регенерира сувата коса и и дава нормален изглед. Мазна, мека и лелеава коса и по фенирање.

Препорака: На лицата кои имат проблем со сува коса не се препорачува нагло сушење и избелување бидејќи тоа дополнително ја суши, треба да се избегнува изложување на сонце и морска вода, да се намали бројот на миење. За да биде косата здрава многу е важно да се води сметка за исхраната и да се внесува доволно витамини и минерали.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Шампон за сува коса
Шампон за секој ден (9105) 500мл - 299 денар, (9106) 250мл - 199 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на коприва, липа и глицерин.

Липата ја смирува и омекнува кожата и косата, богата е со етерични масла, а копривата го зајакнува коренот на косата и спречува нејзино опаѓање.

Копривата (urtica dioica) е одлична против опаѓање на косата. Исклучително здрава билка богата со белковини, јаглени хидрати, масти, калциум, фосфор, железо, а содржи и витамини Ц, А, Б2,К, и каротин, магнезиум, манган, натриум, калиум, калциум, фосфор. Копривата има моќ да продира низ целата кожа, го регулира себумот. Делува антисептички. т. e спречува развој на микроорганизми. Ја подобрува циркулацијата и го одржува влакното здраво. Поради своите витамински вредности копривата се смета за изклучително здрав, полезен и пристaпен лек.

Липа (tilia cordata) лековит дел на билката е цветот со прицветните листови. Содржи железо, калциум, соли на манган, етерично масло, флавоноиди, сапонини, гликозид, танин, полисахарид, витамин Ц. Ја опушта и смирува кожата и влакното.

ДЕЈСТВО:

 • Го јакне коренот на косата
 • Ја омекнува кожата на главата и косата
 • Спречува опаѓање на косата
 • Дава волумен, сјај и лелеавост на косата

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за секојдневно миење на косата и за туширање. Се препорачува на сите лица, посебно на спортисти, како и деца и бебиња, бидејќи не ги надразнува очите. Со оглед на тоа што шампонот е благ, одговара на сите типови коса и кожа.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Шампон за секој ден за нормална коса