Колекција чаеви со билки берени од чиста еколошка средина на приватните плантажи на Лимес на падините на Стара Планина. Чаевите помагаат во решавање на многу здравствени проблеми, иако не се лекови, имаат многу здравствени придобивки.

9601 Ранкин чај 40 кесички

Содржи Мајчина душичка, Шипка, Коприва, Петровец Арамлиска трева, Жалфија, Вранилова трева, Маточина, Кантарион (Посеклива трева), Бозел ( Зовин цвет). Овозможува внесување на потребни материи во организмот, кои придонесуваат за создавање на одбрамбениот систем, имунитетот. Прочитај повеќе…

9602 Пробавит чај 40 кесички – Билна мешавина со црвен кантарион и подабиче

Содржи Петровец, Кичица (црвен кантарион или грозничавче), Пелин, Црвено подабиче, Жалфија, Нане. Извонредната комбинација на билки благотворно делува на системот на органите за варење, алергии на храна, зголемена киселост- гастритис, чир на желудник, болка во желудник, лошо варење, надуеност на желудникот, мачнина и опстипација. Прочитај повеќе…

9603 Кардио чај 40 кесички – Билна мешавина со глог и кантарион

Содржи Цвет и лист од глог, Жалфија, Кантарион, Маточина, Шипка, Оригано (Вранилова трева). Се користи за регулирање на крвниот притисок, ги чисти и зајакнува крвните садови. Пред се е наменет за регулирање на високиот крвен притисок, но може да се користи и за регулирање на нискиот крвен притисок. Прочитај повеќе…

9604 Метабо чај 40 кесички – Билна мешавина со коприва и петровец

Содржи Коприва, Шипка, Петровец, Кантарион, Мајчина душица, Жалфија. Придонесува за брзо и ефикасно воспоставување на рамнотежа во организмот и го забрзува метаболизмот.  Не содржи агресивни билки за варење, како што е сената. Прочитај повеќе…

9605 Дијабетин чај – Билна мешавина со црница и мешунка

Содржи Лист од црна црница (дудинка), Пасуљевина, Лист од боровинка, Лист од коприва, Кичица, Корен од глуварче. Се употребува како дополнителна терапија кај лица со шеќерна болест од типот 2 ( кои не се зависни од инсулин). Го снижува и го стабилизира нивото на гликозата. Прочитај повеќе…

9606 Урино чај – Билна мешавина со мечкино грозје и бреза

Содржи лист од Бреза, Килавица, Селен, Мечкино грозје, Коњско опавче. Помага при инфекции на бешиката и мокрачните патишта. Ги чисти бубрезите од песок, помага при болки, ја поттикнува работата на бубрезите, го забрзува мокрењето, не дозволува создавање на камења. Има дезинфекционо, диуретско и антисептичко дејство при разни воспаленија на бубрезите и бешиката. Прочитај повеќе…