9303 Росафреш водичка за плакнење на уста, 80мл - 453 денари

СОСТАВ:

Содржи активни компоненти и екстракти на лековити билки: босилек, кантарион, нане и жалфија. Во секојдневната грижа за здравјето на усната шуплина, задолжителен дел од приборот за хигиена се четката за заби, пастата за заби, забниот конец и водичката за плакнење на устата. 

ДЕЈСТВО:

Водичката за уста ги плакни нечистотиите, односно талозите на забите и непцата, овозможува пријатен и свеж здив. Непријатниот здив во устата може да биде последица на лоша орална хигиена, наслаги на забите и остатоци од храна на рапавата површина на слузницата на јазикот со чие гниење настанува непријатен мирис во устата. Активните супстанции на босилек, кантарион, жалфија и нане делуваат антибактериски, штитат од воспаление на грлото и непцата и помагаат во лечење на афти и ранички во устата. Превентивно делува против кариес, спречува создавање на каменец и го отстранува непријатниот здив.

Етеричното масло на нането содржи ментол кој има изразено бактерицидно дејство па со тоа супстанцијата е погодна за дезинфекција. Ментолот е јак ароматик кој ги дразни нервите, лесно испарува и заради тоа лади поради што е јак анестетик.

Кантарионот  одличен е за кожата и слузокожата, има анелгетско, бактерицидно  и антивирусно дејство.

Додатокот на жалфија го зголемува антисептичкото дејство бидејќи жалфијата содржи етерично масло кое е богато со тујон, камфор, а содржи и танини. Има докажано антимикробно дејство на некои бактерии и габички. Поволно влијае на лечење на разни инфекции и рани.

Босилекот содржи етерични масла, танин, сапонин, витамини Б1, Ц и каротен и дава јак, ароматичен мирис. Исто така има антисептички и својства на конзерванс бидејќи спречува развој на многу микроорганизми и ги уништува.

Росафреш водичката има силно антибактериско дејство и пријатен вкус. Го освежува здивот. Со инхалирање на Росафреш водичката ќе се ослободите од кивавица и синуси.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Во 10-20мл вода се раствораат 5-10 капки од РОСАФРЕШ концентратот и се врши плакнење на устата и грлото.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

  • Помага при повлекување на отоци кои настануваат при долго стоење и седење.
  • Успешно се применува кај хронични болки во зглобовите и главоболка. Се втрива водичката на болното место и болките исчезнуваат по неколку минути
  • Се употребува за намалување на температура кај децата
  • Кај децата го олеснува проблемот при растењето на забите. Потребно е болните непца да се намачкаат со фреш водичката
  • Разблажен Росафреш може да се користи за плакнење на уши

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.