Парфемска сензација со нежна мирисна нота која трае во текот на целиот ден додека истовремено ја храни и негува кожата и и ја враќа свежината. Мирисна колекција составена од неколку производи на база на билки, наменета за мажи и жени, а секако тука се и децата. Користете природни производи за да мирисате сензуално, а во исто време да не влијаете штетно на вашето здравје.

9309 Флорафит масло за масажа, 200мл - 485 денари

СОСТАВ:

Содржи масло од бршлен и етерско масло од порткал, витамин Е.

Етерското масло од портокал има антистрес дејство, го поправа расположението, ја штити и подмладува кожата. Помага при болки во мускулите и зглобовите, како и при отоци.

Витаминот Е ја хидрира кожата во текот на целиот ден, го поттикнува растот и обновувањето на клетките, што ја прави сувата кожа мазна и еластична.

Маслото од бршлен е докажано најдобро против целулитот, спречува настанување на брчки, ја подобрува еластичноста, благо ја затегнува кожата, ја намалува иритацијата и ја подобрува циркулацијата.

ДЕЈСТВО:

Го придвижува вишокот на течности и токсини и се бори против масни наслаги. Идеално решение против целулитот.

 • Видна редукција на целулитот
 • Ги елиминира вишокот на течности и токсини
 • Ја забрзува циркулацијата и метаболизмот
 • Ги смалува масните наслаги
 • Ја затега и зацврстува кожата
 • Одличен за сува кожа, псоријаза, егземи

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Флора фит маслото делува хидратантно во текот на целиот ден со само 1 нанесување, го поттикнува обновувањето на клетките, што ја прави кожата мазна и еластична. Лесно се апсорбира, ја подобрува циркулацијата и делува релаксирачки.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • со нанесување на Флора Фит маслото за масажа, на грб на кој има акни, за само неколку дена дошло до смирување на акните.
 • во комбинација со Флора кремата за тело, при редовна употреба, има успешни ефекти во минимизирање на симтомите на псоријаза и егзема.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Флорафит масло за масажа
9310 Флора крема, 225мл - 965 денари

СОСТАВ:

Флора е крема за нега, ревитализација, релаксација и масажа на телото која содржи комбинација на растителни масла: невен, бадем и маслинки, и витамински комплекс. Збогатена е со Shea Butter и етерично масло од портокал. Погодна е за сува и чувствителна кожа. Ги ублажува симптомите на егземи, псоријаза и лузни.

Маслиновото масло е нјаделотворно козметичко масло, препорачливо при третирање на псоријаза, дерматитис, егзема и сува кожа.

Невеновото масло е делотворно при изгореници, воспаленија на кожата, иритации.

Бадемовото масло е идеално за масажа, ја храни кожата, посебно е препорачливо за сува и оштетена кожа.

Shea butter е африканска билка која традиционално се користи за нега на бебешката кожа, таа има природен УВ филтер, ја штити кожата од сушење, пукање, помага при дерматитис, лузни, изгореници од сонце, спречува создавање на брчки и стареење на кожата.

Етерични масло од портокал, се цени поради неговото антивоспалително, антисептичко и антидепресивно дејство, спречува оштетување и стареење на кожата, одлично во борба со брчките и темните флеки, го стимулира производството на колаген.

ДЕЈСТВО:

Кремата за масажа Флора, има ароматераписко дејство, го ослободува телото од стрес и напнатост, релаксира и ја враќа енергијата. Активните компоненти и витамините ја регенерираат кожата, го ублажуваат црвенилото и перутањето на кожата, ја подобруваат циркулацијата и обновувањето на клетките. Кремата е одлична за спречување на целулитни наслаги. Телото се чувствува витално, релаксирано и полно со енергија.

 

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува во тенок слој, на целото тело, може и лицето, доволно е еднаш на ден, но по потреба може да се нанесе и неколку пати на ден.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Флора крема
9111 Ароматична био сол со невен и босилек, 450гр - 246 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек и невен при што многу делотворно делува на кожата. Ароматичната сол за капење со додаток на екстракти на лековити билки, се состои од растворливи соли кои имаат смирувачки ефект и дезинфекционо дејство.

ДЕЈСТВО:

Мешавина од најквалитетни ноти која ја освежува кожата и целото тело, спречува сушење и ја чисти кожата. Има терапевтско дејство бидејќи помага при несоница, главоболка и воспаление на мускулите. Екстрактите на лековитите билки полесно продираат во чиста кожа.

Така водата со активните компоненти од билките, побрзо доаѓа до ќелиите и благодарение на осмозата навлегува до нив.

Сето тоа доведува до брза регенерација на ќелиите, а со самото тоа кожата станува мазна, свежа и здрава.

Во целост ослободува од умор и стрес, на кожата и се враќа нежноста. По капење на кожата остава пријатен мирис.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се става 1 – 2 лажици во када наполнета со топла вода, или пак во легенче со топла вода за да ги искиснете нозете.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Ја омекнува кожата на нозете па полесно се прави и педикир, потребно е само мало протрлување со погруб пешкир или со турпија и помалите жуљеви лесно се отстрануваат, а потврдокорните со почеста употреба на солта омекнуваат и полесно се вадат. А петите стануваат меки и нежни, потоа се негуваат со петалим.
 • се користи за релаксација на уморни и отечени нозе после напорен ден.
 • Може да се стави во мали садови на шанк или маса за ароматерапија и сузбивање на лоша миризба
 • во мрежести кесички може да се стави меѓу алиштата за арома

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Ароматична био сол
9305 Лосион за после бричење „For mеn“ 135мл - 349 денар

СОСТАВ:

Лосионот е направен од посебно одбрани суровини: етил алкохол, екстракт од коприва, борна киселина, алантион, кремафор.

Етил алкохолот ја дезинфицира кожата и спречува печење и воспаление на кожата со брзо испарување.

Иста, но природна функција има ментолот добиен со специјална екстракција од мента како и екстрактот од коприва.

Борната киселина ги неутрализира заостанатите честички од сапунот и на кожата и дава пририден pH од 6.5-7.

Алантионот ја забрзува регенерацијата на клетките, ги чисти ткивата и го забрзува создавањето на нови клетки.

Кремафор (ПЕГ-40 кастор масло – специјално рицинусово масло) на кожата и дава маснотија и ја штити од негативните надворешни влијанија. Го неутрализира дејството на алкохолот.

Екстрактот на коприва го подобрува имунитетот на кожата, ја смирува и делува против воспалително. На кожата и ја враќа потребната влажност.

ДЕЈСТВО:

Лосионот има антибактериски и дезинфекциони својства. Го корегира штетното влијание на бричењето, ја неутрализира алкохолноста која настанува по употреба на сапун и ја враќа маснотијата на лицето, со создавање на тенок слој на кожата.

 • Ја смирува кожата
 • Штити од воспаление и инфекции
 • Ја хидрира и негува кожата
 • Кожата добива здрав, негуван и кадифен изглед

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на лицето после бричење.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Лосион за после бричење „For mеn“
9221 Натура Фреш део рол-он машки, 65мл - 485 денари

СОСТАВ:

Содржи минерал магнезиум и освежителни мирисни ноти. Благодарение на благиот сурфактант на база на сончогледово масло Натура Фреш има кремаста структура која овозможува полесно нанесување, длабински ја негува кожата и ја прави свиленкаста и мека.

ДЕЈСТВО:

Дава сигурна заштита од непријатна миризба која ја предизвикуваат бактериите во текот на потењето при што потните жлезди не се блокираат и не се заморуваат. Не содржи алуминиум, парабени и алкохол.

Активната компонента базирана на овој минерал спречува развој на непријатна миризба контролирајќи го порастот на грам позитивни бактерии. Има посебна кристална структура која во себе задржува одредена количина на пот и себум, при што по нанесувањето остава заштитен филм на кожата кој ја штити, негува и ја остава сува.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, 1 до 2 пати дневно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Ролон машки
9222 Натура Фреш део рол-он женски, 50мл - 452 денари

СОСТАВ:

Содржи минерал магнезиум и освежителни мирисни ноти. Благодарение на благиот сурфактант на база на сончогледово масло Натура Фреш има кремаста структура која овозможува полесно нанесување, длабински ја негува кожата и ја прави свиленкаста и мека.

ДЕЈСТВО:

Дава сигурна заштита од непријатна миризба која ја предизвикуваат бактериите во текот на потењето при што потните жлезди не се блокираат и не се заморуваат. Не содржи алуминиум, парабени и алкохол.

Активната компонента базирана на овој минерал спречува развој на непријатна миризба контролирајќи го порастот на грам позитивни бактерии. Има посебна кристална структура која во себе задржува одредена количина на пот и себум, при што по нанесувањето остава заштитен филм на кожата кој ја штити, негува и ја остава сува.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, 1 до 2 пати дневно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Ролон женски
9119 Парфемска крема, 30мл - 493 денари

СОСТАВ:

Освежителна мирисна нота за нега на Вашето тело.

ДЕЈСТВО:

На кожата и дава мирисна свежина и пријатност во текот на целиот ден благодарение на единствената формулација. Ги штити и негува површините на кои се нанесува. Погодна е за секојдневна употреба.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Кремата се нанесува на пулсирачки места, на чиста и сува кожа.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Парфемска крема
9202 Мирисна крема, 30мл - 411 денари

СОСТАВ:

Парфемска крема од растително потекло, која содржи благ мирис на Тесар.

Не содржи алкохол, па со самото тоа ја негува кожата и трае подолго од стандардните парфеми, бидејќи помалку испарува.

Заменува 100мл парфем.

ДЕЈСТВО:

 • го ублажува потењето
 • во целост го неутрализира мирисот на потта

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Кремата се нанесува на пулсирачки места во тенки слоеви на чиста и сува кожа.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Мирисна крема
9213 Дезодоранс Алое Вера Тесар, 100мл - 801 денар

Повеќе за прекумерното потење и последиците од истото прочитајте тука

СОСТАВ:

Синтетизиран е од одбрани суровини: Изопропил миристат и Пропилен гликол кои имаат функција да ја подмачкуваат и да ја регенерираат кожата.

Алкохолот има функција на ладење и доведува до брзо испарување на компонентите на потта – а најзначајно антимикробно средство е: Триклосан – Иргасан (лек) кој спречува развој на бактерии, габички и микроорганизми. Високата концентрација на Алое има за цел да им ја врати влагата на ќелиите, кои ја изгубиле водата при потење дури и во најдлабоките слоеви, со што поволно влијае на подолг век на ќелиите.

ДЕЈСТВО:

Има благ мирис на Тесар, а воедно го неутрализира непријатниот мирис.

Дезодорансот е средство кое не влијае на механизмот на излачување на потта туку спречува негово распаѓање и развивање на непријатен мирис – дезодоранско дејство. Овие супстанции делуваат така што спречуваат размножување или ги убиваат бактериите на местото каде што се аплицираат. Потта настанува како производ на функцијата на потните жлезди. По хемиски состав е сложена така што покрај останатото содржи ниски органски киселини: оцетна, млечна, пропионска, лимонска, аскорбинска, а и траги на мокрачна и уреа, како и азотни соедниненија од кои потекнува специфичниот мирис. Самата пот е без мирис но во допир со кожата, т.е. со бактериите доаѓа до нејзино разложување и развивање на непријатен мирис. Доколку не се спречи распаѓањето на потта, настанува непријатен мирис, што е непријатно не само за личноста туку и за нејзината околина. Оттука е дојдено до идеата да се произведе дезодоранс кој ќе има широка употреба, ќе го неутрализира мирисот на потта и ќе дава мирисна свежина во текот на целиот ден.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, по потреба и по нколку пати на ден. Може да го користат и мажи и жени, и деца над 12 години.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Дезодоранс со Алое Вера и Тесар
9212 Дезодоранс Алое Вера, 100мл - 801 денар

Повеќе за прекумерното потење и последиците од истото прочитајте тука

СОСТАВ:

Синтетизиран е од одбрани суровини:

 • Изопропил миристат и Пропилен гликол кои имаат функција да ја подмачкуваат и да ја регенерираат кожата.
 • Алкохолот има функција на ладење и доведува до брзо испарување на компонентите на потта –
 • Најзначајно антимикробно средство е: Триклосан – Иргасан (лек) кој спречува развој на бактерии, габички и микроорганизми.
 • Високата концентрација на Алое има за цел да им ја врати влагата на клетките, кои ја изгубиле водата при потење дури и во најдлабоките слоеви, со што поволно влијае на подолг век на ќелиите.

ДЕЈСТВО:

Има благ мирис на Алое, наменет е за лица кои употребуваат свој парфем. Дезодорансот има благ мирис на Алое Вера кој брзо испарува така што не влијае на мирисот на дезодорансот кој се употребува, а при тоа го неутрализира непријатниот мирис.

Дезодорансот е средство кое не влијае на механизмот на излачување на потта туку спречува негово распаѓање и развивање на непријатен мирис – дезодоранско дејство. Овие супстанции делуваат така што спречуваат размножување или ги убиваат бактериите на местото каде што се аплицираат. Потта настанува како производ на функцијата на потните жлезди. По хемиски состав е сложена така што покрај останатото содржи ниски органски киселини: оцетна, млечна, пропионска, лимонска, аскорбинска, а и траги на мокрачна и уреа, како и азотни соедниненија од кои потекнува специфичниот мирис. Самата пот е без мирис но во допир со кожата, т.е. со бактериите доаѓа до нејзино разложување и развивање на непријатен мирис. Доколку не се спречи распаѓањето на потта, настанува непријатен мирис, што е непријатно не само за личноста туку и за нејзината околина. Оттука е дојдено до идеата да се произведе дезодоранс кој ќе има широка употреба, ќе го неутрализира мирисот на потта и ќе дава мирисна свежина во текот на целиот ден.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, по потреба и по нколку пати на ден. Може да го користат и мажи и жени, и деца над 12 години.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Дезодоранс со Алое Вера