Одржување на хигиена на телото е од примарно значење за секое живо битие. Хигиената е важна за здравјето на еден човек, но секако и за надворешниот впечаток кој го остава. Не мора да се користат скапи производи кои содржат и хемија во себе која е многу штетна за човекот. Може да ја користите моќта на билките, а при тоа да изгледате здраво, негувано, свежо и секако да се чувствувате прекрасно. Во Лимес има многу производи наменети за хигиена на телото на мажите, жените и децата а сите тие содржат лековити билки во себе кои благопријатно делуваат на кожата.

9312 Пилинг крема, 100мл - 725 денари

Ќелиите на кожата редовно се обновуваат: нашата кожа е потполно нова на секои 28 дена! Пилингот не само што ги отстранува мртвите ќелии на кожата, туку во исто време ја поттикнува циркулацијата. По пилингот кожата подобро ги впива производите за нега со што тенот станува поблескав и сјаен.

Пилинг кремата е наменета за сите типови на кожа. Посебно се препорачува за нега на сува, рапава и испукана кожа.

СОСТАВ:

Пилинг кремата во својот состав содржи висока концентрација на екстракт на камилица, какао путер, рицинусово масло и мелени лушпи од семки од кајсија

Благите, нежни и исклучително ефикасни, мелени лушпи од семки од кајсија ги отстрануваат изумрените ќелии од површината на кожата поттикнуваат обновување на кожата, ја враќаат свежината на кожата и ја оставаат чиста.

Екстрактот на камилица во својот состав содржи флавоноиди, кумарин и слуз кои ја смируваат кожата, го намалуваат црвенилото и знаците на фотооштетување на кожата, ја подобруваат текстурата и еластичноста на кожата. Екстрактот на камилица ја штити кожата од негативни надворешни влијанија. Навлажнувајќи ја кожата помага во зачувување на нормална и здрава функција. Има и антиоксидативно влијание, па е корисен и во превенција од стареење на кожата. Го намалува црвенилото предизвикано од УВ зраците. Дејството на екстрактот е смирувачко, освежувачко, тонизирачко, ја поттикнува гранулацијата и епителизацијата на ткивата, го намалува чешањето. Своето смирувачко и антимикробно својство во најголема мера го должи на бисаболол, хамазулен и флавоноидите.

Какао путерот ја штити кожата, го успорува губењето на водата, формирајќи бариерна заштитна обвивка. Создава заштитен филм на кожата, давајќи и мазност. Спречува сушење на кожата.

Рицинусовото масло на кожата остава чувство на мекост и мазност.

ДЕЈСТВО:

1. Ги отстранува мртвите ќелии на кожата

2. Ја поттикнува циркулацијата

3. Ја смирува кожата

4. Хидрира

5. Го регулира себумот

6. И дава сјај на кожата

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Нанесете ја пилинг кремата на чиста и сува кожа на лицето. Со благи кружни движења втријте ја кремата на кожата на лицето. Оставете кожата да ја впие кремата, а вишокот од лушпите од семки од кајсија отстранете ги по неколку минути. Пилинг кремата може да се употребува еднаш до два пати неделно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Пилинг крема
9107 Течен сапун за лице и тело, 500мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек, ајдучка трева, невен и глицерин.

Екстракт на босилек (Basilicum Ocimum) делува антибактериски и антисептички (спречува развој на микроорганизми).

Екстракт на Ајдучка трева (Achilea Millefolium) делува антисептички (спречува развој на микроорганизми), антифлогистички ( благотворно делува на воспалителните процеси на кожата), ја смирува кожата која е наклонета кон воспаленија, помага на епителизацијата.

Екстракт на невен (Calendula Officinalis) ја омекнува кожата и ја поттикнува циркулацијата на крвта.

Глицерин ја храни и хидрира кожата.

ДЕЈСТВО:

Ја негува кожата и ја дезинфицира

 • ја хидрира кожата
 • ја омекнува
 • поттикнува циркулација
 • помага на епителизација
 • одличен за сува и чувствителна кожа

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Во случај кога се работи со силни нечистотии, на суви раце да се втрие течен сапун, ќе се спречи нечистотијата да се вовлече во порите на кожата. Заменува 10 тврди сапуни.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Кај сите возрасти успешно делува на мозолчињата. Се употребува како паста за бричење, успешно отстранува шминка, а одличен е и за миење на коса.
 • Во комбинација со семејната крема, го чисти лицето, а кожата станува мазна, мека и еластична.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Течен сапун за лице и тело
9108 Антибактериски течен сапун, 250мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек, глицерин и октопирох.

Антибактерискиот течен сапун претставува идеална комбинација на екстракт на босилек и активни компоненти кои делуваат на широк спектар на бактерии.

Октопирох поминува низ целата кожа, делува антибактериски. Јак антисептик е – спречува развој на микроорганизми. Неговото јако дејство го ублажува екстрактот на босилек.

Босилекот (Basilicum ocimum) е многу ценета билка заради своите лековити својства. Во листовите има јаглени хидрати, протеини, витамини А и Ц и киселини, етерично масло. Целата билка е лековита како и семето. Босилекот има повеќекратна употреба. Добар е за спречување на опаѓање на косата, за јакнење на коренот на косата и нејзино побрзо растење. Го намалува потењето, опушта…. Босилекот ја стимулира циркулацијата и го подобрува производството на кислород, има освежувачки ефект врз уморна кожа, и дава сјај и го подобрува тонот. Помага во борбата против акните. Има антибактериски и антисептички ефекти (спречува развој на микроорганизми).

ДЕЈСТВО:

 • Дезинфицира
 • Делува на широк спектар на бактерии
 • Ја поттикнува циркулацијата
 • Ја оживува уморната кожа
9108 Антибактериски течен сапун, 250мл - 283 денари

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за секојдневно миење на раце, тело и интимна нега. Со комбинација на овој сапун и семејна крема добиваме лековити, мелемски ефекти. Со редовно миење на нозете со овој сапун, значително се намалува настанувањето на непријатна миризба, а уште појако делува ако се втрие на суви стапала. Се препорачува за миење на детски раце (заштитата трае 4-5 часа).

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Помага за ублажување на алергиски реакции, кожни габични и инфекциски заболувања и сите промени на кожата.
 • Лица со конјуктивитис, значително го ублажиле и отстраниле тој проблем со миење на очите со антибактериски сапун.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Антибактериски течен сапун (АБС)
9120 Леди купка со невен и алантоин, 250мл - 453 денари

СОСТАВ:

Содржи активна материја алантоин и природен екстракт од цвет на невен кои благотворно делуваат на кожата, формира заштитен филм и ја штити од влијанието на надразнувачки агенси.

ДЕЈСТВО:

За максимална нега и заштита на кожата. Благодарение на високиот квалитет и благите состојки е идеално средство за капење.

Кремаста формула со интензивен мирис која нежно ја чисти и ја омекнува кожата. Присуството на благи компоненти доведува до освежување на кожата и и дава дополнителна хидратација и сјај. Кожата по третманот станува совршено чиста, миризлива и негувана. Купката е наменета за сите типови на кожа. 

Ја освежува кожата и ја подобрува циркулацијата на крвта, што ќе Ви даде повеќе енергија во текот на денот.

Купката нежно и ефикасно ја чисти кожата, ја чува нејзината природна обвивка. Одржува оптимално ниво на хидратација и маснотија. Има смирувачко дејство на чувствителната  кожа благодарение на екстрактот на цветот на невен, штити од сушење, ја прави кожата мека и мазна. Алантоинот го поттикнува растот на ќелиите на кожата, ја зголемува хидратацијата, има заштитен ефект.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Мала количина се става на дланка, се додава малку вода, а потоа се нанесува на кожата и се плакне. Или  се става мала количина директно во водата за капење.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Леди купка со невен и алантоин
9121 Гентлемен со невен и алантоин, 250мл - 453 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на невен и алантоин, хијалуронска киселина, и други активни материи кои делуваат на кожата и косата и по употребата стануваат совршено хидрирани, миризливи и негувани.

 • Гелот за туширање содржи хијалуронска киселина која делува регенеративно, ја негува кожата и ја омекнува косата. Исто така има благ кондиционирачки ефект.
 • Алантоинот како активна материја помага во создавање на нови ќелии на кожата, ја поттикнува циркулацијата и ја обновува кожата на главата.
 • Склопот за благи материи, кондиционер, екстракти на невен и алантоин влијае на мекост и заштита на кожата.
 • Екстрактот на невен влијае на коренот на влакното, го поттикнува растот и не ја суши косата.

ДЕЈСТВО:

3 во 1 гел за туширање. Идеална комбинација за секојдневна употреба. Мирисна формула која дава долготрајно чувство на чистота и свежина во текот на целиот ден. Гелот за туширање 3 во 1 се употребува за миење на косата, на лицето и на целото тело.

Богат е со материи кои поттикнуваат зајакнување на заштитната функција на кожата, а благодарение на присуството на благи агенси косата станува мека и сјајна.

Активните материи од екстрактите на невен и алантоин делуваат на кожата и истата по употребата станува совршено хидрирана, миризлива и негувана.

Се употребува за сите типови на кожа и коса.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се користи при туширање/капење, за хигиена на целото тело, вклучувајќи ја и косата. Може да се користи секојдневно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Џентлмен со невен и алантоин
9111 Ароматична био сол со невен и босилек, 450гр - 272 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек и невен при што многу делотворно делува на кожата. Ароматичната сол за капење со додаток на екстракти на лековити билки, се состои од растворливи соли кои имаат смирувачки ефект и дезинфекционо дејство.

ДЕЈСТВО:

Мешавина од најквалитетни ноти која ја освежува кожата и целото тело, спречува сушење и ја чисти кожата. Има терапевтско дејство бидејќи помага при несоница, главоболка и воспаление на мускулите. Екстрактите на лековитите билки полесно продираат во чиста кожа.

Така водата со активните компоненти од билките, побрзо доаѓа до ќелиите и благодарение на осмозата навлегува до нив.

Сето тоа доведува до брза регенерација на ќелиите, а со самото тоа кожата станува мазна, свежа и здрава.

Во целост ослободува од умор и стрес, на кожата и се враќа нежноста. По капење на кожата остава пријатен мирис.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се става 1 – 2 лажици во када наполнета со топла вода, или пак во легенче со топла вода за да ги искиснете нозете.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Ја омекнува кожата на нозете па полесно се прави и педикир, потребно е само мало протрлување со погруб пешкир или со турпија и помалите жуљеви лесно се отстрануваат, а потврдокорните со почеста употреба на солта омекнуваат и полесно се вадат. А петите стануваат меки и нежни, потоа се негуваат со петалим.
 • се користи за релаксација на уморни и отечени нозе после напорен ден.
 • Може да се стави во мали садови на шанк или маса за ароматерапија и сузбивање на лоша миризба
 • во мрежести кесички може да се стави меѓу алиштата за арома

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Ароматична био сол
9221 Натура Фреш део рол-он машки, 65мл - 535 денари

СОСТАВ:

Содржи минерал магнезиум и освежителни мирисни ноти. Благодарение на благиот сурфактант на база на сончогледово масло Натура Фреш има кремаста структура која овозможува полесно нанесување, длабински ја негува кожата и ја прави свиленкаста и мека.

ДЕЈСТВО:

Дава сигурна заштита од непријатна миризба која ја предизвикуваат бактериите во текот на потењето при што потните жлезди не се блокираат и не се заморуваат. Не содржи алуминиум, парабени и алкохол.

Активната компонента базирана на овој минерал спречува развој на непријатна миризба контролирајќи го порастот на грам позитивни бактерии. Има посебна кристална структура која во себе задржува одредена количина на пот и себум, при што по нанесувањето остава заштитен филм на кожата кој ја штити, негува и ја остава сува.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, 1 до 2 пати дневно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Ролон машки
9222 Натура Фреш део рол-он женски, 50мл - 498 денари

СОСТАВ:

Содржи минерал магнезиум и освежителни мирисни ноти. Благодарение на благиот сурфактант на база на сончогледово масло Натура Фреш има кремаста структура која овозможува полесно нанесување, длабински ја негува кожата и ја прави свиленкаста и мека.

ДЕЈСТВО:

Дава сигурна заштита од непријатна миризба која ја предизвикуваат бактериите во текот на потењето при што потните жлезди не се блокираат и не се заморуваат. Не содржи алуминиум, парабени и алкохол.

Активната компонента базирана на овој минерал спречува развој на непријатна миризба контролирајќи го порастот на грам позитивни бактерии. Има посебна кристална структура која во себе задржува одредена количина на пот и себум, при што по нанесувањето остава заштитен филм на кожата кој ја штити, негува и ја остава сува.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, 1 до 2 пати дневно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Ролон женски
9213 Дезодоранс Алое Вера Тесар, 100мл - 884 денари

Повеќе за прекумерното потење и последиците од истото прочитајте тука

СОСТАВ:

Синтетизиран е од одбрани суровини: Изопропил миристат и Пропилен гликол кои имаат функција да ја подмачкуваат и да ја регенерираат кожата.

Алкохолот има функција на ладење и доведува до брзо испарување на компонентите на потта – а најзначајно антимикробно средство е: Триклосан – Иргасан (лек) кој спречува развој на бактерии, габички и микроорганизми. Високата концентрација на Алое има за цел да им ја врати влагата на ќелиите, кои ја изгубиле водата при потење дури и во најдлабоките слоеви, со што поволно влијае на подолг век на ќелиите.

ДЕЈСТВО:

Има благ мирис на Тесар, а воедно го неутрализира непријатниот мирис.

Дезодорансот е средство кое не влијае на механизмот на излачување на потта туку спречува негово распаѓање и развивање на непријатен мирис – дезодоранско дејство. Овие супстанции делуваат така што спречуваат размножување или ги убиваат бактериите на местото каде што се аплицираат. Потта настанува како производ на функцијата на потните жлезди. По хемиски состав е сложена така што покрај останатото содржи ниски органски киселини: оцетна, млечна, пропионска, лимонска, аскорбинска, а и траги на мокрачна и уреа, како и азотни соедниненија од кои потекнува специфичниот мирис. Самата пот е без мирис но во допир со кожата, т.е. со бактериите доаѓа до нејзино разложување и развивање на непријатен мирис. Доколку не се спречи распаѓањето на потта, настанува непријатен мирис, што е непријатно не само за личноста туку и за нејзината околина. Оттука е дојдено до идеата да се произведе дезодоранс кој ќе има широка употреба, ќе го неутрализира мирисот на потта и ќе дава мирисна свежина во текот на целиот ден.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, по потреба и по нколку пати на ден. Може да го користат и мажи и жени, и деца над 12 години.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Дезодоранс со Алое Вера и Тесар
9212 Дезодоранс Алое Вера, 100мл - 884 денари

Повеќе за прекумерното потење и последиците од истото прочитајте тука

СОСТАВ:

Синтетизиран е од одбрани суровини:

 • Изопропил миристат и Пропилен гликол кои имаат функција да ја подмачкуваат и да ја регенерираат кожата.
 • Алкохолот има функција на ладење и доведува до брзо испарување на компонентите на потта –
 • Најзначајно антимикробно средство е: Триклосан – Иргасан (лек) кој спречува развој на бактерии, габички и микроорганизми.
 • Високата концентрација на Алое има за цел да им ја врати влагата на клетките, кои ја изгубиле водата при потење дури и во најдлабоките слоеви, со што поволно влијае на подолг век на ќелиите.

ДЕЈСТВО:

Има благ мирис на Алое, наменет е за лица кои употребуваат свој парфем. Дезодорансот има благ мирис на Алое Вера кој брзо испарува така што не влијае на мирисот на дезодорансот кој се употребува, а при тоа го неутрализира непријатниот мирис.

Дезодорансот е средство кое не влијае на механизмот на излачување на потта туку спречува негово распаѓање и развивање на непријатен мирис – дезодоранско дејство. Овие супстанции делуваат така што спречуваат размножување или ги убиваат бактериите на местото каде што се аплицираат. Потта настанува како производ на функцијата на потните жлезди. По хемиски состав е сложена така што покрај останатото содржи ниски органски киселини: оцетна, млечна, пропионска, лимонска, аскорбинска, а и траги на мокрачна и уреа, како и азотни соедниненија од кои потекнува специфичниот мирис. Самата пот е без мирис но во допир со кожата, т.е. со бактериите доаѓа до нејзино разложување и развивање на непријатен мирис. Доколку не се спречи распаѓањето на потта, настанува непријатен мирис, што е непријатно не само за личноста туку и за нејзината околина. Оттука е дојдено до идеата да се произведе дезодоранс кој ќе има широка употреба, ќе го неутрализира мирисот на потта и ќе дава мирисна свежина во текот на целиот ден.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, по потреба и по нколку пати на ден. Може да го користат и мажи и жени, и деца над 12 години.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Дезодоранс со Алое Вера