Негата и хигиената на лицето е од примарно значење за здрав изглед. Првиот впечаток се добива токму кога некој ќе го погледнете во лице. Целата негова благосостојба, стресовите, здравствената состојба се чита како буквар. Затоа погрижете се да имате убаво и негувано лице, па и немора секој да ви ги знае сите грижи и маки. Но не мора да користите секогаш скапи искомерцијализирани производи за нега, може да одберете нешто природно, може да ја искористите моќта на билките за да изгледате и за да се чувствувате поздраво.

9312 Пилинг крема, 100мл - 725 денари

Ќелиите на кожата редовно се обновуваат: нашата кожа е потполно нова на секои 28 дена! Пилингот не само што ги отстранува мртвите ќелии на кожата, туку во исто време ја поттикнува циркулацијата. По пилингот кожата подобро ги впива производите за нега со што тенот станува поблескав и сјаен.

Пилинг кремата е наменета за сите типови на кожа. Посебно се препорачува за нега на сува, рапава и испукана кожа.

СОСТАВ:

Пилинг кремата во својот состав содржи висока концентрација на екстракт на камилица, какао путер, рицинусово масло и мелени лушпи од семки од кајсија

Благите, нежни и исклучително ефикасни, мелени лушпи од семки од кајсија ги отстрануваат изумрените ќелии од површината на кожата поттикнуваат обновување на кожата, ја враќаат свежината на кожата и ја оставаат чиста.

Екстрактот на камилица во својот состав содржи флавоноиди, кумарин и слуз кои ја смируваат кожата, го намалуваат црвенилото и знаците на фотооштетување на кожата, ја подобруваат текстурата и еластичноста на кожата. Екстрактот на камилица ја штити кожата од негативни надворешни влијанија. Навлажнувајќи ја кожата помага во зачувување на нормална и здрава функција. Има и антиоксидативно влијание, па е корисен и во превенција од стареење на кожата. Го намалува црвенилото предизвикано од УВ зраците. Дејството на екстрактот е смирувачко, освежувачко, тонизирачко, ја поттикнува гранулацијата и епителизацијата на ткивата, го намалува чешањето. Своето смирувачко и антимикробно својство во најголема мера го должи на бисаболол, хамазулен и флавоноидите.

Какао путерот ја штити кожата, го успорува губењето на водата, формирајќи бариерна заштитна обвивка. Создава заштитен филм на кожата, давајќи и мазност. Спречува сушење на кожата.

Рицинусовото масло на кожата остава чувство на мекост и мазност.

ДЕЈСТВО:

1. Ги отстранува мртвите ќелии на кожата

2. Ја поттикнува циркулацијата

3. Ја смирува кожата

4. Хидрира

5. Го регулира себумот

6. И дава сјај на кожата

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Нанесете ја пилинг кремата на чиста и сува кожа на лицето. Со благи кружни движења втријте ја кремата на кожата на лицето. Оставете кожата да ја впие кремата, а вишокот од лушпите од семки од кајсија отстранете ги по неколку минути. Пилинг кремата може да се употребува еднаш до два пати неделно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Пилинг крема
9211 Млеко за тело со алое, 200мл - 974 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на Алое и невен, витамини А и Е. Млекото ја храни кожата, моментално ја хидрира и и ги дава потребните витамини, минерали, амино киселини, ензими, сапонини, стероли, незаситени есенцијални масни киселини.. Млекото не само што ја негува кожата туку има и лековито дејство, бидејќи активните супстанции кои ги содржи Алоето, спречуваат инфекции и овозможуваат побрзо зараснување на рани, настанати од изгоретини, сончање, смрзнување.

АЛОЕ ВЕРА ја врзува водата внатре во ќелиите каде што создава гел и со самото тоа доаѓа до регенерација на кожата, се подобрува еластичноста на кожата. Екстрактот на ова билка се добива од листовите, додека гелот се цеди од самото стебло и тие воедно се најлековити. Активните принципи на Алоето содржат моно и полисахариди, амино сахариди, аминокиселини, стероли. Од витамините најзастапени се : А, Ц, Е, Б1, Б2, Б3, Б6 и Б12, минерали: калиум, натриум, железо, калциум, фосфор, бакар, селен.

Невенот ја подобрува циркулацијата на кожата, делува против воспалително, го спречува воспалението на кожата и го намалува постоечкото.

Витаминот А ги обновува оштетените и создава нови здрави ќелии, со што кожата е подмладена и добива убав изглед. Штити од сонце.

Витаминот Е ја хидрира кожата и обезбедува дополнителна еластичност и свиленкаст изглед. Спречува воспаление и ја поттикнува циркулацијата.

Витамините А и Е ја прават кожата помлада и поздрава, и го зголемуваат имунитетот. Антиоксиданси се.

ДЕЈСТВО:

 • ја храни, ја негува и ја подмладува кожата
 • ја поттикнува работата на ќелиите
 • го зголемува дотокот на кислород во кожата и го зајакнува нејзиното ткиво
 • спречува изумирање на ткивото и го поттикнува создавањето на ново
 • ја затегнува кожата и ја подобрува циркулацијата
 • ја хидрира кожата и одржува рамнотежа на влажноста
 • ја прави кожата мека, мазна и еластична
 • одлично средство после долготрајна изложеност на сонце, при изгореница

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Одговара на сува и оштетена кожа. При секое туширање се отстранува заштитниот слој на кожата, кој не штити од габички, бактерии и други штетни влијанија. Многу е важно на кожата да и се  надополнува заштитниот слој кој при тоа го губи. Млекото може да се употребува и за нега на лице.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Млеко за тело со алое
повеќенаменско хидратантно млеко за нега на лице и тело Исклучително блага и брзо впивачка текстура. Токму она што е добро за кожата. Формулата на млекото со алантоин и екстракт на невен поттикнува брза циркулација на крвта и со тоа го забрзува создавањето на нови ќелии, додека активните компоненти на единствениот енергетски комплекс Q10 на кожата и даваат можност да се регенерира во подлабоките слоеви на епидермот и со тоа ја регулираат оптималната количина на колаген во кожата.
9118 Млеко за лице и тело со Q 10, 200мл - 1065 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на невен, алантоин, глицерин, коензим Q10.

Q10 ефикасно ја штити кожата од негативни надворешни влијанија.

Невенот е природен регенератор, кој ја одржува природната влажност, мекост и еластичност на кожата.

Q10 во комбинација со невен и алантоин ја ревитализира кожата, ја храни и спречува стареење.

ДЕЈСТВО:

Врвно, повеќенаменско хидратантно млеко за нега на лице и тело

Исклучително блага и брзо впивачка текстура. Токму она што е добро за кожата.

 • Формулата на млекото со алантоин и екстракт на невен поттикнува брза циркулација на крвта и со тоа го забрзува создавањето на нови ќелии, додека активните компоненти на единствениот енергетски комплекс Q10 на кожата и даваат можност да се регенерира во подлабоките слоеви на епидермот и со тоа ја регулираат оптималната количина на колаген во кожата. 
 • Со редовна употреба на млекото, брчките ефикасно се намалени, а нивното враќање и создавање на нови е спречено.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува тенок слој, на чиста и сува кожа. Одговара на сите типови кожа, посебно на сува и оштетена кожа.  

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Млеко за лице и тело со Q 10
9107 Течен сапун за лице и тело, 500мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек, ајдучка трева, невен и глицерин.

Екстракт на босилек (Basilicum Ocimum) делува антибактериски и антисептички (спречува развој на микроорганизми).

Екстракт на Ајдучка трева (Achilea Millefolium) делува антисептички (спречува развој на микроорганизми), антифлогистички ( благотворно делува на воспалителните процеси на кожата), ја смирува кожата која е наклонета кон воспаленија, помага на епителизацијата.

Екстракт на невен (Calendula Officinalis) ја омекнува кожата и ја поттикнува циркулацијата на крвта.

Глицерин ја храни и хидрира кожата.

ДЕЈСТВО:

Ја негува кожата и ја дезинфицира

 • ја хидрира кожата
 • ја омекнува
 • поттикнува циркулација
 • помага на епителизација
 • одличен за сува и чувствителна кожа

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Во случај кога се работи со силни нечистотии, на суви раце да се втрие течен сапун, ќе се спречи нечистотијата да се вовлече во порите на кожата. Заменува 10 тврди сапуни.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Кај сите возрасти успешно делува на мозолчињата. Се употребува како паста за бричење, успешно отстранува шминка, а одличен е и за миење на коса.
 • Во комбинација со семејната крема, го чисти лицето, а кожата станува мазна, мека и еластична.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Течен сапун за лице и тело
9108 Антибактериски течен сапун, 250мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек, глицерин и октопирох.

Антибактерискиот течен сапун претставува идеална комбинација на екстракт на босилек и активни компоненти кои делуваат на широк спектар на бактерии.

Октопирох поминува низ целата кожа, делува антибактериски. Јак антисептик е – спречува развој на микроорганизми. Неговото јако дејство го ублажува екстрактот на босилек.

Босилекот (Basilicum ocimum) е многу ценета билка заради своите лековити својства. Во листовите има јаглени хидрати, протеини, витамини А и Ц и киселини, етерично масло. Целата билка е лековита како и семето. Босилекот има повеќекратна употреба. Добар е за спречување на опаѓање на косата, за јакнење на коренот на косата и нејзино побрзо растење. Го намалува потењето, опушта…. Босилекот ја стимулира циркулацијата и го подобрува производството на кислород, има освежувачки ефект врз уморна кожа, и дава сјај и го подобрува тонот. Помага во борбата против акните. Има антибактериски и антисептички ефекти (спречува развој на микроорганизми).

ДЕЈСТВО:

 • Дезинфицира
 • Делува на широк спектар на бактерии
 • Ја поттикнува циркулацијата
 • Ја оживува уморната кожа
9108 Антибактериски течен сапун, 250 мл

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за секојдневно миење на раце, тело и интимна нега. Со комбинација на овој сапун и семејна крема добиваме лековити, мелемски ефекти. Со редовно миење на нозете со овој сапун, значително се намалува настанувањето на непријатна миризба, а уште појако делува ако се втрие на суви стапала. Се препорачува за миење на детски раце (заштитата трае 4-5 часа).

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Помага за ублажување на алергиски реакции, кожни габични и инфекциски заболувања и сите промени на кожата.
 • Лица со конјуктивитис, значително го ублажиле и отстраниле тој проблем со миење на очите со антибактериски сапун.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Антибактериски течен сапун (АБС)
9305 Лосион за после бричење „For mеn“ 135мл - 385 денари

СОСТАВ:

Лосионот е направен од посебно одбрани суровини: етил алкохол, екстракт од коприва, борна киселина, алантион, кремафор.

Етил алкохолот ја дезинфицира кожата и спречува печење и воспаление на кожата со брзо испарување.

Иста, но природна функција има ментолот добиен со специјална екстракција од мента како и екстрактот од коприва.

Борната киселина ги неутрализира заостанатите честички од сапунот и на кожата и дава пририден pH од 6.5-7.

Алантионот ја забрзува регенерацијата на клетките, ги чисти ткивата и го забрзува создавањето на нови клетки.

Кремафор (ПЕГ-40 кастор масло – специјално рицинусово масло) на кожата и дава маснотија и ја штити од негативните надворешни влијанија. Го неутрализира дејството на алкохолот.

Екстрактот на коприва го подобрува имунитетот на кожата, ја смирува и делува против воспалително. На кожата и ја враќа потребната влажност.

ДЕЈСТВО:

Лосионот има антибактериски и дезинфекциони својства. Го корегира штетното влијание на бричењето, ја неутрализира алкохолноста која настанува по употреба на сапун и ја враќа маснотијата на лицето, со создавање на тенок слој на кожата.

 • Ја смирува кожата
 • Штити од воспаление и инфекции
 • Ја хидрира и негува кожата
 • Кожата добива здрав, негуван и кадифен изглед

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на лицето после бричење.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Лосион за после бричење „For mеn“
9112 Крема за после сончање – Лимес Сан, 200мл - 1314 денар

ЧУВАЈТЕ ЈА СВОЈАТА КОЖА – ТАА Е ПРОЗОРЕЦ НИЗ КОЈ НАШИОТ ОРГАНИЗАМ ГО ГЛЕДА СВЕТОТ

СОСТАВ:

Кремата Лимес Сан содржи екстракт од невен и убави миризливи ноти на лето, екопроизвод кој е идеален за нега на деца  и возрасни, за секој ден после изложеност на сонце. Освен невен содржи и D-Panthenyltriacetat , диглицерин, Bisabolol, кристали на ментол.

ДЕЈСТВО:

Интензивно освежува, лади, ја штити кожата и помага на исушената, иритирана кожа да ја надополни изгубената влажност.
Ја регенерира кожата и овозможува смирувачка богата нега. Благодарение на богатите активни заштитни супстанци, систематски и ефикасно ја негуваат кожата, давајќи неопходна влажност и еластичност. Високиот процент на екстракти од невен во кремата го спречува развојот на микроорганизми и ja подобрува епителизацијата на кожата.

D-Panthenyltriacetat ги поврзува со кожата витаминот B 5 и коензимот А. Го подобрува капацитетот на задржување на влагата, и дава еластичност на кожата, го зајакнува сврзното ткиво, го активира обновувањето на кожата, спречува надразнување и воспаление, го забрзува зараснувањето на раните. Поради смирувачките својства кои ги поседува во козметиката најмногу се употребува за нега на бебиња и за заштита после сончање.

Диглицерин – поднесува многу високи температури во однос на глицеринот , дури и до 100 степени, продира подлабоко во кожата и овозможува долготрајно задржување на влагата.

Bisabolol – производ на дестилација на јужноамериканското дрво (Vanillosmopsis Erythropapa) е природен антибактериал и антимикотик ја штити кожата од габички, ги отстранува истите и го отстранува непријатниот мирис.

Големиот процент на невен (Calendula Officinalis) делува антисептички (спречува развој на микроорганизми), антифламаторно (ја ублажува болката, ја намалува зголемената температура), ја поттикнува епителизацијата на кожата.

Ја смирува чувствителната и надразнета кожа. Го забрзува процесот на заздравување и ја смирува кожата од изгорениците настанати при сончање, го смирува воспалението, ги ублажува лузните и отоците при каснување од инсекти.

Кристалите на ментол освежуваат и разладуваат и на тој начин ги ублажуваат отоците, болката и прегревањето на воспалените места. Ментолот има анестетичко дејство.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на чиста и сува кожа, по изложеност на сонце. Може да се нанесува неколку пати на ден, зависно од потребата. Ја лади и смирува иритираната, зацрвенета, изгорена кожа.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Крема за после сончање – Лимес Сан
9205 Беби крема, 55мл - 236 денари

СОСТАВ:

Идеална комбинација на екстракт од камилица (Chamomilla matricaria) и внимателно одбрани природни масни материи и активни компоненти. Кремата има антибактериски својства.

ДЕЈСТВО:

Кожата многу често директно е изложена на штетното влијание на надворешната средина, ветер и студ во зимските месеци и сонце во летните месеци. Исто така со често миење, ја губи еластичноста и отпорноста.

Детската кожа е многу потенка во однос на кожата на возрасните, па со самото тоа е почувствителна и наклонета кон воспалување и дехидратација. Доколку не се заштити со соодветни средства, може да дојде до настанување на црвенило и лупење, кои предизвикуваат чешање, што може да предизвика сериозни проблеми кај бебињата заради чешањето кое е тешко да се контролира. Како последица на чешањето, на чувствителната детска кожа се создаваат егземи и рани. Заради тоа многу важно е редовно да се негува бебешката кожа со благи средства кои спречуваат сушење и ја чуваат кожата од штетни надворешни влијанија.

Екстрактот на камилица на кожата и дава влажност, ги спречува гнојните воспаленија, го забрзува зараснувањето на раните, опушта. Помага кај акни, алергии, измрзнатини, инфекции на рани, изгоретини и пликови. Кремата има антибактериски својства.

 • На кожата и дава влажност
 • Ја негува и штити од воспаленија
 • Ја зголемува отпорноста
 • Има заштитен UV фактор од сонце
 • Ја прави кожата мека и мазна

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за секојдневна нега на чувствителната бебешка кожа. По миење или капење со нежни движења се нанесува кремата на лицето и телото на Вашето бебе. Лесно се втрива и брзо се апсорбира.

Кремата може да се употребува и повеќе пати во текот на денот, а посебно кога бебето се изложува на сонце, ветер или студ. Посебно се препорачува на бебиња со сува и оштетена кожа која е наклонета на егземи и алергии.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Беби крема
9218 Тоник за чистење на лице 200мл - 498 денари
 • Ја отстранува прашината

 • Шминката

 • Вишокот на маснотии од порите

Што е тоник? Тоникот е лосион составен од воден раствор, хидросолубилно масло, навлажнувачко средство, антисептичко и картолитичко и мирисни материи. Самото име ,, Лотио ” значи чисти, што значи лосион за чистење на лице, служи за чистење и негување на кожата.

Зошто чистењето е неизоставен дел од негата? Атмосферското загадување, прашината, лачењето на маснотии и остатоци од шминка, доколку не се отстрануваат редовно, може да доведат до затворање на порите. На тој начин се создава бариера која мора да се отстрани за да може кожата непречено да диши а и да се овозможи дејството на кремата која се нанесува. Доколку кожата Ви е сува, груба и затегната, тоа значи дека на кожата постојат наслаги на суви мртви ќелии кои е потребно да се отстранат за кремите кои се нанесуваат на лицето, да делуваат на здрави ќелии.

Што добива кожата? По чистење со тоникот, кожата е потполно чиста, мека и свежа. 

СОСТАВ:

Тоникот содржи  екстракт од цвет на невен, камилица и Д-пантенол.

Невен (Calendula officinalis) Екстрактот од цветот на невен е богат извор на лековити состојки. Невенот ја чисти, ја стега, ја зголемува циркулацијата и поттикнува раст на ново ткиво, ги отстранува отровите, ја смирува кожата.

Камилицата (Matricaria chamomilla) лековити делови се цветот и листот. Помага во отстранување на неправилности на кожата на лицето. Опушта и дезинфицира. Покажува аналгетско, бактерицидно и антифлогистичко дејство (ги лечи воспалителните процеси). Камилицата благотворно делува кај проблеми со акни, алергии, рани кои се инфицирани, кај изгоретини и пликови.

Хидрогенизираното рицинусово масло ја подмачкува, ја чисти кожата, го доведува себумот во оптимални граници, што спречува нејзино сушење и лупење. 

Д-пантенолот  е добар навлажнувач. Во допир со кожата, создава провитамин Б-5, кој е неопходен за добра хидратација на кожата. Исклучително делува на воспалена кожа.

ДЕЈСТВО:

Кога кожата е чиста на неа делуваат активните принципи од екстрактите на невен и камилица, продираат подлабоко во нејзините слоеви, ја хранат и ја подготвуваат за брза апсорпција на био и хранливите материи од кремата која се нанесува. Кожата по употреба на овој тоник може да остане и без крема бидејќи е нахранета, негувана и чиста.

 • Длабински ја чисти, негува и храни кожата,
 • Има антисептичко и антифлогистичко дејство
 • Ги отстранува изумрените клетки на кожата
 • Ја негува третираната површина без иритација
 • Ја чува кожата од негативни надворешни влијанија
 • Хидратизира и освежува
 • Го подготвува лицето за нанесување на крема

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува на лицето со памукче, два пати дневно, најдобро е навечер и наутро, за да  се отстранат нечистотиите. Наутро е важно да се отстранат штетните материи кои кожата ги излачува во текот на ноќта. Вечерното чистење е уште поважно затоа што кожата треба да се исчисти од трагите на шминка и сите нечистотии кои во текот на денот се наталожиле на лицето. Со масирање се втрива во кожата, започнувајќи од вратот, околу брадата, устата, носот, потоа нагоре кон образите и челото. Водата ја омекнува нечистотијата, салицилната киселина ги одвојува изумрените ќелии од површината на кожата и со лесни движења се отстранува заедно со нечистотијата од лицето. Најдобар ефект се постигнува доколку после добро исчистеното лице се нанесе природна крема со благо втривање што прави активните принципи од кремата веднаш да делуваат на кожата.

Одговара на сите типови на кожа, посебно на чувствителна, оштетена и сува кожа, бидејќи содржи екстракт на камилица.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Тоник за чистење на лице
Nokna krema so propolis Limes Mk Bibi
9217 Природна крема – ноќна, 60 мл

СОСТАВ:

Природна ноќна крема со пчелин восок, екстракт од прополис и масло од јојоба за нега на исклучително сува кожа. Mеханизмот на делување на кремата на кожата е дизајниран така што кога се нанесува се создава филм полупропустлив за вода, со што овозможува водата од кремата да не испари од површината на кожата, туку со природните активни компоненти продира во подлабоките слоеви на кожата, ги храни клетките, ги неутрализира оксидативните ефекти на клеточната мембрана, го забавува стареењето на клетките – го продолжува нивниот животен век. Сите овие процеси во кожата се поинтензивни во текот на ноќта, па се препорачува како природна крема за ноќна нега на лицето.

Јојоба маслото е растителна смола добиена од плодовите на мексиканско растение. Индијците први го користеле за лекување на рани и како средство за дехидрација на кожата и косата, со оглед на тоа што постојано биле изложени на сонце. Го нарекувале течно злато. Исклучително ја навлажнува и омекнува кожата така што создава немрсен липиден слој и спречува губење на влага, а потоа го омекнува ткивото. Со користење на производи базирани на масло од јојоба, кожата станува мека и фина и кадифена. И овозможува на кожата да дише слободно, длабоко ја храни, не ги затвора порите и во исто време ги хидрира сувите делови на кожата. Поради високата содржина на јод има антимикробно дејство кое спречува развој на габи и бактерии на кожата. Се користи за изгореници од сонце и испукана кожа.

Прополисот е пчелин производ кој делува против бактерии, габи и воспаленија. Има анестетичко, антиоксидативно дејство, ја стимулира регенерацијата на ткивата. Бактериите не развиваат отпорност кон него, нема штетни несакани ефекти. Прополисот го подобрува клеточниот метаболизам, што доведува до затегнување на кожата.

Восокот ја прави кожата мазна и еластична, а со тоа влијае и ја зголемува отпорноста на кожни болести. Обезбедува хидратација на кожата.

Глицеринот го прави кремот полесен и овозможува кожата подобро да ја впие кремата и кожата добро да дише.

Д-пантенолот дополнително хидрира, ја одржува еластичноста и мекоста, што и одговара на сувата кожа.

ДЕЈСТВО:

 • Делува  антиоксидативно и биостимулативно
 • Длабински го интензивира клеточниот метаболизам
 • Обезбедува хидратација на кожата
 • Ги храни клетките на кожата, ги регенерира и поттикнува создавањето на нови
 • Го успорува стареењето на клетките – го продолжува нивниот животен век
 • Со користење на кремата кожата станува затегната, сјајна и здрава.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

 • Кремата се употребува навечер, а во зависност од типот на кожата може и преку ден. Се нанесува на претходно исчистена кожа со благо втривање, со што се овозможува длабинско делување во поглед на интензивирање на метаболизмот на клетките. Многу е хранлива и мрсна и затоа за еден дневен третман е потребна многу мала количина од кремата. Посебно се препорачува на лица со сува, испукана кожа. Кај сувиот тип на кожа дополнително ја хидрира кожата, ја одржува нејзината еластичност и мекост поради содржината на Д- пантенол.
 

Доколку имате прашање во врска со производот или начинот на кој може да го добиете, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Природна крема, ноќна