Не би сакала да мудрувам и да ви кажувам како тоа не треба да го фрлате отпадот каде ќе стигнете, како не треба да ги сечете дрвјата, па дури нема да ви зборувам ни за тоа колку ни е загаден воздухот од сите фабрики и автомобили.

За сето ова се зборува на долго и на широко. Јас би сакала да ве прашам нешто друго. Повеќето од вас се занимаваат со некаков спорт или пак одите на фитнес, аеробик, пилатес, зумба. Се храните со строг режим или барем припазувате каква храна внесувате. И вие мислите дека со тоа сте далеку поздрави од останатите.

Но не е баш така. Да, секако дека се си има свое влијание во квалитетот на животот. И секако дека треба да продолжите со тоа. Но дали некогаш сте се замислиле дали може да направите и нешто друго.

1. Каква купка или гел за туширање користите. Дали ја користите првата парфимирана купка која ќе ви дојде при рака? Или можеби користите природна еколошка купка или гел за тушиарње кој не само што не и штети на вашата кожа туку напротив ја релаксира, омекнува, не предизвикува алергии, а со самото тоа не треба да користите и лекови против алергија. После туширање задолжително користете некој ролон или дезодоранс кој нема да ги запуши потните жлезди, но ќе ја спречи непријатната миризба.

2. После напорен тренинг ве болат сите коски. Што е она што прво ви паѓа на памет за да ја ублажите болката. Претпоставувам таблета. Но има и такви кои користиме природни гелови против болка кои ја намалуваат болката, а при тоа не ја зацрвенуваат и не ја иритираат кожата. А истиот гел може да го користат и деца и возрасни, а при тоа одличен е и за намалување на температурата.

3. Пред да јадете претпоставувам дека миете раце. Но со што? Дали користите од оние јаки хемиски средства кои ја сушат кожата и ги оштетуваат ноктите, па воедно предизвикуваат и одредени кожни промени? Може да користите природни производи на база на билки кои мелемски делуваат на кожата. Концентрат за садови, течен сапун за раце, може да бидат и на база на билки. Пријатен мирис, одлично чувтсво на кожата, без иритација, тоа е реалност за оние кои ги користат ваквите производи секојдневно.

4. Се храните здраво, но со што ги миете садовите? Дали секој од нив го плакнете по 10 до 15 минути за да ја отстраните целата хемикалија? Искрено не верувам. Но има производи на база на босилек кои ќе ги светнат садовите и со ладна вода, а воедно ќе ги обезмастат и водоводните цевки. Од оние производи кои не содржат хемикалии дури и да остане некоја капка на чинијата, нема да ви наштети на вашето здравје.

5. Вашите деца додека се мали фаќаат секаде каде што ќе стигнат со рачињата. Со што го чистите домот? Дали користите средства кои мора да ги ставите под клуч и да ги криете од вашите дечиња бидејќе се толку штетни што дури и ракавиците ви се  дупнуваат од јаката хемикалија во нив? Дали паркетот и мебелот ги чистите со средства кои не смеат да ги допрат деца? Претпоставувам дека на голем дел од вас одговорот ќе биде ДА. Но има и средства кои ќе ви го олеснат животот. Не мора да ги криете толку, не мора да ги изнесувате децата надвор додека чистите со нив. Напротив може да му дадете на детето да си игра чистејќи го паркетот и мебелот со крпа на која сте капнале природно средство. Може да бидете спокојни дека нема да се отруе, нема да вдишува хемикалии туку напротив ќе се чувствува како во борова шума. Во исто време ќе стекне позитивна навика дека треба да помага дома.

6. Викендите најчесто се резервирани за чистење низ домот. Но кога ќе дојде ред да се чистат по замастени и запрљани површини, просто не ви се станува од кревет. Ќе ви треба можеби цел ден за да ја исчистите рерната, шпоретот, микробрановата, прозорите, тоалетот. Но може да го промените тоа. Да не се напрегате толку, со малку труд, со чистење без ракавици и маска, со средства кои се еколошки, на база на билки, денот може да се претвори во вистинска уживанција. Исчистете се за многу пократко време, со многу помал напор, и остатокот од денот посветете го на најблиските.

7. Ајде да видиме што користите за нега на косата. Дали користите најскапи производи кои се произведени од светски реномирани компании, но сепак ете можеби не ви одговараат. Или можеби пак го користите првиот шампон што ќе ви дојде при рака во маркетот. Постојат природни производи кои не се скапи, напротив се прилагодени на македонскиот пазар, кои се концентрирани, а со самото тоа и економични. Маски, балсами, лосиони, серуми и шампони за секој тип на коса и за секоја возраст, од најмали бебиња па нагоре, може да бидат и од билки, а не само од штетни хемикалии. Од дамнешни времиња нашите баби користеле билки за секаква нега на кожа и коса. Сега имаме фирма која тоа го прави за нас. Не мора вие да ги берете билките, постои цела армија на луѓе кои рачно ги берат билките, ги сушат, ги преработуваат и ни даваат готов производ кој е сличен на оној што го користеле нашите предци – квалитетен и природен.

8. А што е со негата на кожата. Користите скапа козметика или можеби најефтината во маркетот. Го читате ли некогаш составот на производите да видите колку хемикалии има во него. Дали читате за тие состојки да видите колку се штетни или корисни? Претпоставувам дека не. Немаме таква навика зашто животот го сфаќаме премногу здраво за готово. А така ги учиме и нашите деца. Сепак ви препорачувам малку да прочепкате на интернет за состојките од кои е направен вашиот омилен производ за нега на лице и тело. И само колку за информација, не така далеку од нас, постои фабрика за производство на производи кои се направени од билки берени на плантажите околу фабриката, која е лоцирана во една од најчистите еколошки средини на Балканот. При тоа фабриката се грижи да не ја загадува средината па дури и амбалажата која ја користи е еколошка.

9. Модерни се ботокси и филери за лицето да изгледа помладо. Но не сите сакаат да се боцкаат и да изгледаат вештачки. За нив постојат производи на природна база кои се благопријатни за кожата, ја подмладуваат, ги намалуваат постоечките брчки и спречуваат создавање на нови. И повторно без хемикалии штетни по здравјето. Да, верувајте и тоа е можно и тоа псотои повеќе од 20 години.

10.На крај последно правило. Негата на устата и усната шуплина треба да започне од најмала возраст. Каква паста за заби користат вашите дечиња. Дали користат комерцијализирана или пак некоја на база на билки. Бидејќи постојат и такви. Паста на база на билки, спреј за уста, водичка на база на ментол која во исто време може да послужи и за намалување на болката. Без разлика дали е болка на заб, дали е афта, или пак можеби боли непцето од каде треба да излезе новото запче. Истите производи може да ги користат и децата и возрасните. Пасти кои спречуваат кариес и парадентоза ги белеат забите, водичка која намалува и болка на зглоб, главоболка па дури симнува и температура.

Вие одбирате што ќе користите вие и вашите деца. Затоа направете правилен избор. Хемикалии или природни производи.

Ако вашиот избор е природни производи, повелете разгледајте ја широката палета од брендот Лимес ⇒ ПРИРОДНИ ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОДИ

Continue Reading 10 правила за поздрав и подолг живот
9601 Ранкин чај, 40 кесички - 747 денари

СОСТАВ:

Мајчина душичка, Шипка, Коприва, Петровец, Жалфија, Вранилова трева, Маточина, Кантарион (Посеклива трева), Бозел (Зовин цвет)

Мајчина душичкаThymus serpyllum L., Thymus vulgaris – бабина душица, буковица, вресковина, див босилек, душичка, мајчина душичка, тeмјанка. Мајчината душица е еден од омилените лекови во народната медицина. Содржи етерично масло што има: тимол, карвекрол, смола, минерални соли и други материи. Тимолот припаѓа во група соединенија познати како биоциди (супстанци кои можат да ги уништат штетните организми). Чајот од мајчина душица се препорачува за искашлување при настинки, ја смирува кашлицата, успешно го разложува секретот во брохиите и го спречува ширењето на инфекциите, како средство за смирување и за добар сон, при проблеми со органите за варење на храната. Има прекрасен опоен мирис.

Шипка, шипинкаRosa canina – Шипката е богата со лековити материи и научно е докажано дека плодовите од шипка содржат големи количини на Ц витамин и тоа од 0,5-2%. Значајно е дека и листот може да има 0,4% витамин Ц. Понатаму шипката содржи доста витамин П, потоа каротин од 12-18мг%(провитамин А), еутамин В2, ПП и витамин К. Шипката исто така содржи флавоноиди – кверцетин, изокверцетин потоа органски киселини, лимонска и јаболчна киселина 3%, танини 2,5%, пектини 10%, шеќери 15%(инвертен и сахароза), малку етерични масла (со алдехиди) од кои потекнува пријатната арома кај чаевите и минералните материи. Шипката претставува многу добар природен лек кој поседува три важни својства и тоа: го подобрува имунитетот, делува адстрингентно и силно антимикробно. Се користи за лекување на болести предизвикани од недостаток на витаминот Ц и тоа за подобрување на имунитетот, при заболување на горните дишни патишта – грип, настинка, бронхитис и пнеумонија. Шипката преку составните компоненти делува силно антиоксидантно, го зајакнува колагенот, сврзното ткиво, рскавицата, тетивите, коските и мускулите. Витаминот Ц кај шипката ги стимулира жлездите со внатрешна секреција како што е хипофизата и кората на надбубрежната жлезда. Поради содржината на витамин К и витамин Ц шипката се користи при крварења во стомакот и белите дробови и цревата. Многу е корисна кај малите деца, па и кај возрасните при проливи каде танините од шипката делуваат адстрингентно, а истовремено делуваат како природни антибиотици. Шипката има и диуретично дејство и се користи за болести на уринарните патишта, намалува отоци, стимулира елиниминирање на песок и ги раствора неорганските камења. Шипката го подобрува апетитот, го подобрува метаболизмот, поради што треба почесто да се употребува.

КоприваUrtica dioica – богата е со хлорофил, има многу минерални материи и тоа калиум, магнезиум, калциум, силициум, железо, фосфор. На сува материја минералните материи се застапени од 15-20%. Во копривата има многу органски киселини мравја, оцетна, оксална, килибарна, лимонска, фосфорна, салицилна и силициумова киселина. Од витамините застапени се витамин К, Ц, А, В2 и В5. Исто така во копривата има многу хистамин, холин, ацетил холин, бетаин, лецитин, сератонин, стероли, цитостерини, флавониди и тоа кверцитин и гликокортин. Има танини, протеини и шеќери, а коренот е богат со скроб. Копривата е еден од  најдобрите лекови против слабокрвност односно за лекување на анемии. Лековитоста доаѓа од железото, фолната киселина, Ц витаминот и хлорофилот. Копривата е многу добар лек за спречување на крварења, односно се користи како хемостатик. Ефектот се должи на витаминот К, витаминот Ц и танините. Копривата делува на бубрезите, го стимулира мокрењето и е многу добар лек против зголемена простата. Се користи и против стомачни болки и за подобрување на функцијата на црниот дроб. Гликокининот го намалува шеќерот во крвта па копривата е убаво да ја користат и шеќерашите. Копривата ги намалува и мастите во крвта, а делува и како антисклеротик. Копривата е чај за чистење на телото. Преку подобрување на крвната слика копривата ја намалува главоболката која е последица на анемија. Помага при ангина пекторис која е исто последица на анемијата. Не само што го јакне организмот го јакне и срцевиот мускул. Копривата е еликсир на животот.

Петровец – Agrimonia eupatoria – Арамлиска трева – содржи танини од 10 па до 25% и тоа галотанини, потоа содржи флавониди – кверцетини, шеќери, полисахариди, етерично масло, силициумова киселина, витамин Ц, А и К, фолна киселина, органски киселини и минерални материи. Петровецот се вика арамлиска трева затоа што ајдутите ја користеле оваа билка за лекување на рани, посекотини и повреди на кожата во форма на облози и масти. Петровецот поседува антивирусни и антибактериски својства. Се користи за лекување на стомачни заболувања и тоа: за лекување на гастритис, воспаление на тенкото црево, воспаление на дебелото црево, лекување на пролив и дизентерија, воспалени хемороиди, а претставува еден од најдобрите природни лекови за лекување на заболување на црниот дроб и жолчката. Делува на бубрезите, го зголемува мокрењето и се намалуваат отоците, ја подобрчува и циркулацијата, а може да го намали и крвниот притисок. Во стоматолошката пракса при воспаление на усната шуплина, гингивите и грлото во комбинација со ајдучка трева, жалфија и камилица се користи како чај за гаргара и пиење и брзо доаѓа до смирување на воспалението.

ЖалфијаSalvia offi cinalis L. – богата со етерични масла, гликозиди, танини, сапунините, различни фосфати, каротин, витамин Ц, аспортин, оксална киселина, горчила, јаглехидрати, целулоза, белковини и други материи. И според најстрогите критериуми, таа може слободно да ја понесе титулата за најлековита билка во светот. Одамна ја нарекувале “симбол на вечниот дух” и тоа не е случајно. “Салваре” на латински значи “излекува, спасува”. Има антибактериско и антигабично дејство, смирува, освежува, ја намалува температурата, може да го намали нивото на глукоза во крвта, што ја чини корисна и за дијабетичарите, го подобрува помнењето и делува против Алцхајмеровата болест, ја прочистува крвта и еднакво добро помага при исфрлањето на секрет од организмот, успешно дејствува и при воспаленија на крајниците, а и при ларингитис или воспаление на гласните жици. Поволно делува и на циркулацијата, против крварење и воспаленија. Поради силното антисептично дејство, се користи и во лекувањето на афти, непријатниот мирис, проблеми со грлото и крајниците, кариес и проблеми со непцата.  Жалфијата делува против зачестените повраќања и проливот, а подобро од било која друга билка помага во работата на цревата и желудникот. Жалфијата помага и кај работата на бубрезите и спречува појава на едем. Поволно делува на женските тегоби. Го подобрува тонусот на матката, делува антигабично, помага при регулирање на менструацијата, воспоставува хормонска рамнотежа и спречува тешкотии при менопауза.

Вранилова трева – РигенOriganum vulgare – планински чај и балкански чај, овчарски босилек, оригано. Главните лековити компоненти се етерното масло кое го има од 0,3-1,2 % и кое е богато со тимол, карвакрол, пинен, линалол, лимонен и мирцен. Ригенот содржи и танини од 8-10%, потоа горчливи материи, флавониди, витамин А и Ц, антоцијани, масти, железо, флорна киселина и хлорофил. Ригенот е извонреден природен лек и чај за секојдневна употреба. Претставува добар антисептик, експекторанс, бронходелататор, холеретик и благ диуретик. Се користи за лекување на заболување на дишните патишта и тоа при настинки, за искашлување, бронхит, астма, бронхопневмонија. Поради содржината на танини, ригенот е ефикасен за болести во желудникот, цревата, гастритис, колитис, метеоризам, дијареја – проливи кај деца и возрасни каде пациентот се рехидрира и истовремено чајот делува антибактериски. Ригенот предизвикува и благо потење при што ја намалува и телесната температура, ја подобрува работата на жолчката и црниот дроб, крвните садови (капиларите), одличен е против анемија поради содржината на железо, фолна киселина и хлорофил, исклучително добар и за бубрезите и мочните патишта, за смирување на нервниот систем се користи како благ седатив, против анксиозност, штити од рак, бидејќи има антиканцерогено дејство. 

МаточинаMelissa offi cinalis – Лимонова треваСоржи етерно масло кое го има од 0,2-0,5%. Етерното масло содржи над 70 компоненти и тоа: цитрол, цитрал, гераниол, цитронелол и други. Листот содржи исто така танини, горчливи материи, слузи, смоли, минерални материи, витамини и органски киселини. Се користи како благ седатив за лекување на несоница, душевен немир, напнатост, страв и против депресија. Ги намалува стомачните болки, стомачните грчеви, ја подобрува функцијата на цревата, делува против воспалително, а поради содржината на танини може да лекува и пролив. Исто така маточината е добар холагок го подобрува функционирањето на црниот дроб и на жолчката. Во народната медицина маточината е стар лек за лекување на покачен крвен притисок, срцева аритмија и лекување на ангина пекторис. Спазмолитичниот ефект ги шири крвните садови, а седативниот помага при заболување на дишните патишта делува бронходелататорно го олеснува дишењето, етерното масло има антимикробно и антисептично дејство, а го олеснува искашлувањето.

КантарионHypericum perforatumПосеклива трева – докажано е дека во цветот и во листот има една материја хиперицин со концентрација од 0,1- 0,2’%, етерно масло од 0,05-0,5% која содржи алфа пинен, кадинен и малку хамазулен. Кантарионот содржи и флавониди, рутозид, кверцетозид, хиперозид, танини 10-15%, органски киселини и минерални материи. Кантарионот е лек од античко време па до денеска. Претставува извонреден лек за стомачни заболувања, воспален желудник, чир на желудник, чир на дванаесетопалачно црево, воспаление на тенко и дебело црево, како и при воспалени хемороиди. Бидејќи содржи многу танини претставува многу ефикасен лек за лекување на пролив кај возрасни и кај деца. Најнови сознанија за кантарионот – има силно влијание врз емотивното здравје односно помага кај пациенти кои страдаат од акутна и хронична депресија. Ја подобрува циркулацијата и кај пациенти кои имаат проблеми со артериска и венска циркулација дава добри резултати, ефектот е од флавонидите.

Бозел, базга, боз – Sambucus nigra – богат е со лековити материи, во цветовите се откриени над 65 компоненти кои му даваат висока
лековитост на ова растение. Содржи етерно масло 0,025% гликозиди (самбунигрин, рутин) флавониди, органиски киселини, тритерпени, смоли, танини, слузи, содржи витамин Ц. Кората содржи валеријанова киселина, а плодот витамин А, витамин Ц, витамини од групата на В комплекс, шеќери, железо. Бозелот се користи како силно антивирусно растение, претставува силен дијафоретик или средство за предизвикување на потење, ја намалува телесната темпеаратура, делува противвоспалително, го зголемува мокрењето и се користи како средство за слабеење. Претставува силен лек за лекување на болести кои се јавуваат на респираторниот систем и тоа: грип, настинка, бронхитис, пневмонија, ги ублажува и симптомите кај пациенти болни од туберкулоза. Помага и при воспаление на усната шуплина, а во форма на инхалации се користи при воспалени синуси. Исто така се употребува како диуретик и средство за зголемено мокрење, при заболување на бубрезите и мочниот меур, елиминира песок, а го намалува и крвниот притисок. Бидејќи доведува до елиминирање на течности во организмот може да се употребува и против отоци на телото. Плодовите се ефикасни за подобрување на перисталтиката на цревата и се користат против запек.

ДЕЈСТВО:

Овозможува внесување на потребни материи во организмот, кои придонесуваат за создавање на одбрамбениот систем, имунитетот. Имуниот систем е одбрамбен систем на организмот кој го заштитува организмот од напади на надворешни микроорганизми (вируси, бактерии, габички, паразити), нивните хемиски супстанци (токсини) како и сопствените изменети и истрошени ќелии. Современиот начин на живот е честа причина за стрес и пад на имуниот систем.

  • Создава силен одбрамбен систем на организмот
  • Помага кај настинка и воспаленија на
  • Грло
  • Крајници
  • Синуси
  • Помага кај бронхитис и астма

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Една кесичка во 3 децилитри вода или две кесички во 1 литар вода. Се засладува по желба, се пие 2-3 пати во текот на денот, изладен.

Постои можност за комбинација со Пробавит чај и со Кардио чај.

Погоден е за сите возрасти, може да го пијат и повозрасни лица и деца над 10 години. Треба да се има во предвид при консумирање на чајот кај деца може да се појави повраќање и тешкотии. Чајот предизвикува зголемено потење и мокрење, како и честа столица, со оглед на тоа дека ги исфрла токсините од организмот.

Чајот може да се користи и како капки за нос. Изладен чај се става во шишенце од капки за нос и се прска во носот или се вшмркува од дланка. Се препорачува да се вшмрка од дланка, бидејќи на тој начин се зголемува неговото дејство, се навлажнуваат сунусите, престанува главоболката и се чисти секретот од грлото.

Исто така овој чај може да се употребува и како сируп со додавање на 1-2 лажици мед на 1 децилитар чај. Се пие без засладување во текот на денот голтка, по голтка.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading 1 Ранкин чај