9401 Мелем против потење на нозе, 150мл - 861 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек и витамини.

Босилекот (Basilicum Ocimum) делува антибактериски и спречува развој на микроорганизми.

Со витамините има задача да ја негува кожата додека специјалната формула на алуминиум, силициумова и борна киселина делува така што во мала мера го намалува потењето и во исто време ги убива бактериите.

ДЕЈСТВО:

На многу ефикасен начин се спречува размножување на бактерии и габички на површината на кожата на нозете.

На тој начин не доаѓа до разложување на потта што директно го елиминира непријатниот мирис на нозете. Мелемот не ја пореметува природната секреција на нозете туку го неутрализира непријатниот мирис, што и дава свежина на кожата на нозете. Мелемот го отстранува непријатниот мирис на нозете, односно нуспродуктите од неговото распаѓање.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

На претходно измиени нозе со антибактериски сапун се прска мелем против потење на нозе. За да се постигне очекуваниот ефект, постапката треба да се повторува 15 дена во континуитет. Се прави пауза од неколку дена, после што постапката се повторува.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Мелем против потење на нозе
9309 Флорафит масло за масажа, 200мл - 535 денари

СОСТАВ:

Содржи масло од бршлен и етерско масло од порткал, витамин Е.

Етерското масло од портокал има антистрес дејство, го поправа расположението, ја штити и подмладува кожата. Помага при болки во мускулите и зглобовите, како и при отоци.

Витаминот Е ја хидрира кожата во текот на целиот ден, го поттикнува растот и обновувањето на клетките, што ја прави сувата кожа мазна и еластична.

Маслото од бршлен е докажано најдобро против целулитот, спречува настанување на брчки, ја подобрува еластичноста, благо ја затегнува кожата, ја намалува иритацијата и ја подобрува циркулацијата.

ДЕЈСТВО:

Го придвижува вишокот на течности и токсини и се бори против масни наслаги. Идеално решение против целулитот.

 • Видна редукција на целулитот
 • Ги елиминира вишокот на течности и токсини
 • Ја забрзува циркулацијата и метаболизмот
 • Ги смалува масните наслаги
 • Ја затега и зацврстува кожата
 • Одличен за сува кожа, псоријаза, егземи

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Флора фит маслото делува хидратантно во текот на целиот ден со само 1 нанесување, го поттикнува обновувањето на клетките, што ја прави кожата мазна и еластична. Лесно се апсорбира, ја подобрува циркулацијата и делува релаксирачки.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • со нанесување на Флора Фит маслото за масажа, на грб на кој има акни, за само неколку дена дошло до смирување на акните.
 • во комбинација со Флора кремата за тело, при редовна употреба, има успешни ефекти во минимизирање на симтомите на псоријаза и егзема.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Флорафит масло за масажа
9310 Флора крема, 225мл - 1065 денари

СОСТАВ:

Флора е крема за нега, ревитализација, релаксација и масажа на телото која содржи комбинација на растителни масла: невен, бадем и маслинки, и витамински комплекс. Збогатена е со Shea Butter и етерично масло од портокал. Погодна е за сува и чувствителна кожа. Ги ублажува симптомите на егземи, псоријаза и лузни.

Маслиновото масло е нјаделотворно козметичко масло, препорачливо при третирање на псоријаза, дерматитис, егзема и сува кожа.

Невеновото масло е делотворно при изгореници, воспаленија на кожата, иритации.

Бадемовото масло е идеално за масажа, ја храни кожата, посебно е препорачливо за сува и оштетена кожа.

Shea butter е африканска билка која традиционално се користи за нега на бебешката кожа, таа има природен УВ филтер, ја штити кожата од сушење, пукање, помага при дерматитис, лузни, изгореници од сонце, спречува создавање на брчки и стареење на кожата.

Етерични масло од портокал, се цени поради неговото антивоспалително, антисептичко и антидепресивно дејство, спречува оштетување и стареење на кожата, одлично во борба со брчките и темните флеки, го стимулира производството на колаген.

ДЕЈСТВО:

Кремата за масажа Флора, има ароматераписко дејство, го ослободува телото од стрес и напнатост, релаксира и ја враќа енергијата. Активните компоненти и витамините ја регенерираат кожата, го ублажуваат црвенилото и перутањето на кожата, ја подобруваат циркулацијата и обновувањето на клетките. Кремата е одлична за спречување на целулитни наслаги. Телото се чувствува витално, релаксирано и полно со енергија.

 

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува во тенок слој, на целото тело, може и лицето, доволно е еднаш на ден, но по потреба може да се нанесе и неколку пати на ден.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Флора крема
9211 Млеко за тело со алое, 200мл - 974 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на Алое и невен, витамини А и Е. Млекото ја храни кожата, моментално ја хидрира и и ги дава потребните витамини, минерали, амино киселини, ензими, сапонини, стероли, незаситени есенцијални масни киселини.. Млекото не само што ја негува кожата туку има и лековито дејство, бидејќи активните супстанции кои ги содржи Алоето, спречуваат инфекции и овозможуваат побрзо зараснување на рани, настанати од изгоретини, сончање, смрзнување.

АЛОЕ ВЕРА ја врзува водата внатре во ќелиите каде што создава гел и со самото тоа доаѓа до регенерација на кожата, се подобрува еластичноста на кожата. Екстрактот на ова билка се добива од листовите, додека гелот се цеди од самото стебло и тие воедно се најлековити. Активните принципи на Алоето содржат моно и полисахариди, амино сахариди, аминокиселини, стероли. Од витамините најзастапени се : А, Ц, Е, Б1, Б2, Б3, Б6 и Б12, минерали: калиум, натриум, железо, калциум, фосфор, бакар, селен.

Невенот ја подобрува циркулацијата на кожата, делува против воспалително, го спречува воспалението на кожата и го намалува постоечкото.

Витаминот А ги обновува оштетените и создава нови здрави ќелии, со што кожата е подмладена и добива убав изглед. Штити од сонце.

Витаминот Е ја хидрира кожата и обезбедува дополнителна еластичност и свиленкаст изглед. Спречува воспаление и ја поттикнува циркулацијата.

Витамините А и Е ја прават кожата помлада и поздрава, и го зголемуваат имунитетот. Антиоксиданси се.

ДЕЈСТВО:

 • ја храни, ја негува и ја подмладува кожата
 • ја поттикнува работата на ќелиите
 • го зголемува дотокот на кислород во кожата и го зајакнува нејзиното ткиво
 • спречува изумирање на ткивото и го поттикнува создавањето на ново
 • ја затегнува кожата и ја подобрува циркулацијата
 • ја хидрира кожата и одржува рамнотежа на влажноста
 • ја прави кожата мека, мазна и еластична
 • одлично средство после долготрајна изложеност на сонце, при изгореница

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Одговара на сува и оштетена кожа. При секое туширање се отстранува заштитниот слој на кожата, кој не штити од габички, бактерии и други штетни влијанија. Многу е важно на кожата да и се  надополнува заштитниот слој кој при тоа го губи. Млекото може да се употребува и за нега на лице.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Млеко за тело со алое
повеќенаменско хидратантно млеко за нега на лице и тело Исклучително блага и брзо впивачка текстура. Токму она што е добро за кожата. Формулата на млекото со алантоин и екстракт на невен поттикнува брза циркулација на крвта и со тоа го забрзува создавањето на нови ќелии, додека активните компоненти на единствениот енергетски комплекс Q10 на кожата и даваат можност да се регенерира во подлабоките слоеви на епидермот и со тоа ја регулираат оптималната количина на колаген во кожата.
9118 Млеко за лице и тело со Q 10, 200мл - 1065 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на невен, алантоин, глицерин, коензим Q10.

Q10 ефикасно ја штити кожата од негативни надворешни влијанија.

Невенот е природен регенератор, кој ја одржува природната влажност, мекост и еластичност на кожата.

Q10 во комбинација со невен и алантоин ја ревитализира кожата, ја храни и спречува стареење.

ДЕЈСТВО:

Врвно, повеќенаменско хидратантно млеко за нега на лице и тело

Исклучително блага и брзо впивачка текстура. Токму она што е добро за кожата.

 • Формулата на млекото со алантоин и екстракт на невен поттикнува брза циркулација на крвта и со тоа го забрзува создавањето на нови ќелии, додека активните компоненти на единствениот енергетски комплекс Q10 на кожата и даваат можност да се регенерира во подлабоките слоеви на епидермот и со тоа ја регулираат оптималната количина на колаген во кожата. 
 • Со редовна употреба на млекото, брчките ефикасно се намалени, а нивното враќање и создавање на нови е спречено.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува тенок слој, на чиста и сува кожа. Одговара на сите типови кожа, посебно на сува и оштетена кожа.  

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Млеко за лице и тело со Q 10
9208 Крема за нега и заштита на раце, 100мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи силиконско масло, витамински компоненти, екстракт на невен и глицерин. На состојбата на рацете посебно внимание треба да се обрне во текот на зимата. Временските услови може да доведат  кожата на рацете да стане сува и чувствителна. Освен промената на кожата, се влошува и состојбата на ноктите, стануваат крути и лесно се кршат, што значи дека црвеното светло е вклучено и дека е крајно време да се започне со употреба на некоја блага крема за заштита на кожата.

ДЕЈСТВО:

Кремата за раце е ефикасна хидратантна крема за беспрекорна заштита на рацете, погодна за секојдневна употреба и за сите типови на кожа. Формулацијата на кремата е скоро немасна, при употреба лесно се впива во кожата при што доаѓа до нејзина хидратација, со истовремено создавање на тенок филм на кожата кој спречува губење на влагата. Благодарение на присутните витамини кремата многу брзо на воспалената, испукана и сува кожа и ја враќа свежината, мекоста и еластичноста. Со редовна употреба кожата на Вашите раце секогаш ќе биде свиленкасто нежна и заштитена од неповолните влијанија на водата, агресивните средства и временските услови. Црвените и испукани раце повторно стануваат нежни и меки. Има благ и пријатен мирис, ја омекнува и ја храни Вашата кожа.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Рацете се мачкаат со тенок слој повеќе пати во текот на денот. Кремата лесно се впива и долготрајно ја негува и ја штити кожата на Вашите раце.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Крема за нега и заштита на раце
9220 Нокталин, 60мл - 453 денари

СОСТАВ:

Крема за нокти, заноктици и раце за цврсти и убави нокти. Содржи парафинско масло, Д-пантенол, екстракт од цвет од невен, токоферол ацетат – витамин Е.

ДЕЈСТВО:

Кремата е наменета за секојдневна нега на раце, одржување на здравјето на ноктите и подноктиците. Како и за регенерација на оштетени, крути и меки нокти наклонети кон пукање и листање. Брзо се впива во кожата и коренот на ноктите. После употреба ноктите растат без пукање, здрави се, мазни и еластични. Храни, негува и регенерира. Дава заштита од надворешни неповолни влијанија.

Со употреба на кремата ноктите стануваат појаки, поеластични и се намалува кршењето. Ги штити заноктиците од стврднување и оштетување.

Ноктите добиваат цврстина, здрав, убав и негуван изглед, подноктиците стануваат помеки.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува тенок слој повеќе пати во текот на денот, на чиста и сува кожа. Кремата лесно се впива и долготрајно ги негува и штити ноктите и кожата на Вашите раце.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Нокталин
9107 Течен сапун за лице и тело, 500мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек, ајдучка трева, невен и глицерин.

Екстракт на босилек (Basilicum Ocimum) делува антибактериски и антисептички (спречува развој на микроорганизми).

Екстракт на Ајдучка трева (Achilea Millefolium) делува антисептички (спречува развој на микроорганизми), антифлогистички ( благотворно делува на воспалителните процеси на кожата), ја смирува кожата која е наклонета кон воспаленија, помага на епителизацијата.

Екстракт на невен (Calendula Officinalis) ја омекнува кожата и ја поттикнува циркулацијата на крвта.

Глицерин ја храни и хидрира кожата.

ДЕЈСТВО:

Ја негува кожата и ја дезинфицира

 • ја хидрира кожата
 • ја омекнува
 • поттикнува циркулација
 • помага на епителизација
 • одличен за сува и чувствителна кожа

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Во случај кога се работи со силни нечистотии, на суви раце да се втрие течен сапун, ќе се спречи нечистотијата да се вовлече во порите на кожата. Заменува 10 тврди сапуни.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Кај сите возрасти успешно делува на мозолчињата. Се употребува како паста за бричење, успешно отстранува шминка, а одличен е и за миење на коса.
 • Во комбинација со семејната крема, го чисти лицето, а кожата станува мазна, мека и еластична.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Течен сапун за лице и тело
9108 Антибактериски течен сапун, 250мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек, глицерин и октопирох.

Антибактерискиот течен сапун претставува идеална комбинација на екстракт на босилек и активни компоненти кои делуваат на широк спектар на бактерии.

Октопирох поминува низ целата кожа, делува антибактериски. Јак антисептик е – спречува развој на микроорганизми. Неговото јако дејство го ублажува екстрактот на босилек.

Босилекот (Basilicum ocimum) е многу ценета билка заради своите лековити својства. Во листовите има јаглени хидрати, протеини, витамини А и Ц и киселини, етерично масло. Целата билка е лековита како и семето. Босилекот има повеќекратна употреба. Добар е за спречување на опаѓање на косата, за јакнење на коренот на косата и нејзино побрзо растење. Го намалува потењето, опушта…. Босилекот ја стимулира циркулацијата и го подобрува производството на кислород, има освежувачки ефект врз уморна кожа, и дава сјај и го подобрува тонот. Помага во борбата против акните. Има антибактериски и антисептички ефекти (спречува развој на микроорганизми).

ДЕЈСТВО:

 • Дезинфицира
 • Делува на широк спектар на бактерии
 • Ја поттикнува циркулацијата
 • Ја оживува уморната кожа
9108 Антибактериски течен сапун, 250мл - 283 денари

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се употребува за секојдневно миење на раце, тело и интимна нега. Со комбинација на овој сапун и семејна крема добиваме лековити, мелемски ефекти. Со редовно миење на нозете со овој сапун, значително се намалува настанувањето на непријатна миризба, а уште појако делува ако се втрие на суви стапала. Се препорачува за миење на детски раце (заштитата трае 4-5 часа).

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Помага за ублажување на алергиски реакции, кожни габични и инфекциски заболувања и сите промени на кожата.
 • Лица со конјуктивитис, значително го ублажиле и отстраниле тој проблем со миење на очите со антибактериски сапун.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Антибактериски течен сапун (АБС)
9120 Леди купка со невен и алантоин, 250мл - 453 денари

СОСТАВ:

Содржи активна материја алантоин и природен екстракт од цвет на невен кои благотворно делуваат на кожата, формира заштитен филм и ја штити од влијанието на надразнувачки агенси.

ДЕЈСТВО:

За максимална нега и заштита на кожата. Благодарение на високиот квалитет и благите состојки е идеално средство за капење.

Кремаста формула со интензивен мирис која нежно ја чисти и ја омекнува кожата. Присуството на благи компоненти доведува до освежување на кожата и и дава дополнителна хидратација и сјај. Кожата по третманот станува совршено чиста, миризлива и негувана. Купката е наменета за сите типови на кожа. 

Ја освежува кожата и ја подобрува циркулацијата на крвта, што ќе Ви даде повеќе енергија во текот на денот.

Купката нежно и ефикасно ја чисти кожата, ја чува нејзината природна обвивка. Одржува оптимално ниво на хидратација и маснотија. Има смирувачко дејство на чувствителната  кожа благодарение на екстрактот на цветот на невен, штити од сушење, ја прави кожата мека и мазна. Алантоинот го поттикнува растот на ќелиите на кожата, ја зголемува хидратацијата, има заштитен ефект.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Мала количина се става на дланка, се додава малку вода, а потоа се нанесува на кожата и се плакне. Или  се става мала количина директно во водата за капење.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Леди купка со невен и алантоин