9312 Пилинг крема, 100мл - 725 денари

Ќелиите на кожата редовно се обновуваат: нашата кожа е потполно нова на секои 28 дена! Пилингот не само што ги отстранува мртвите ќелии на кожата, туку во исто време ја поттикнува циркулацијата. По пилингот кожата подобро ги впива производите за нега со што тенот станува поблескав и сјаен.

Пилинг кремата е наменета за сите типови на кожа. Посебно се препорачува за нега на сува, рапава и испукана кожа.

СОСТАВ:

Пилинг кремата во својот состав содржи висока концентрација на екстракт на камилица, какао путер, рицинусово масло и мелени лушпи од семки од кајсија

Благите, нежни и исклучително ефикасни, мелени лушпи од семки од кајсија ги отстрануваат изумрените ќелии од површината на кожата поттикнуваат обновување на кожата, ја враќаат свежината на кожата и ја оставаат чиста.

Екстрактот на камилица во својот состав содржи флавоноиди, кумарин и слуз кои ја смируваат кожата, го намалуваат црвенилото и знаците на фотооштетување на кожата, ја подобруваат текстурата и еластичноста на кожата. Екстрактот на камилица ја штити кожата од негативни надворешни влијанија. Навлажнувајќи ја кожата помага во зачувување на нормална и здрава функција. Има и антиоксидативно влијание, па е корисен и во превенција од стареење на кожата. Го намалува црвенилото предизвикано од УВ зраците. Дејството на екстрактот е смирувачко, освежувачко, тонизирачко, ја поттикнува гранулацијата и епителизацијата на ткивата, го намалува чешањето. Своето смирувачко и антимикробно својство во најголема мера го должи на бисаболол, хамазулен и флавоноидите.

Какао путерот ја штити кожата, го успорува губењето на водата, формирајќи бариерна заштитна обвивка. Создава заштитен филм на кожата, давајќи и мазност. Спречува сушење на кожата.

Рицинусовото масло на кожата остава чувство на мекост и мазност.

ДЕЈСТВО:

1. Ги отстранува мртвите ќелии на кожата

2. Ја поттикнува циркулацијата

3. Ја смирува кожата

4. Хидрира

5. Го регулира себумот

6. И дава сјај на кожата

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Нанесете ја пилинг кремата на чиста и сува кожа на лицето. Со благи кружни движења втријте ја кремата на кожата на лицето. Оставете кожата да ја впие кремата, а вишокот од лушпите од семки од кајсија отстранете ги по неколку минути. Пилинг кремата може да се употребува еднаш до два пати неделно.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Пилинг крема
9309 Флорафит масло за масажа, 200мл - 535 денари

СОСТАВ:

Содржи масло од бршлен и етерско масло од порткал, витамин Е.

Етерското масло од портокал има антистрес дејство, го поправа расположението, ја штити и подмладува кожата. Помага при болки во мускулите и зглобовите, како и при отоци.

Витаминот Е ја хидрира кожата во текот на целиот ден, го поттикнува растот и обновувањето на клетките, што ја прави сувата кожа мазна и еластична.

Маслото од бршлен е докажано најдобро против целулитот, спречува настанување на брчки, ја подобрува еластичноста, благо ја затегнува кожата, ја намалува иритацијата и ја подобрува циркулацијата.

ДЕЈСТВО:

Го придвижува вишокот на течности и токсини и се бори против масни наслаги. Идеално решение против целулитот.

 • Видна редукција на целулитот
 • Ги елиминира вишокот на течности и токсини
 • Ја забрзува циркулацијата и метаболизмот
 • Ги смалува масните наслаги
 • Ја затега и зацврстува кожата
 • Одличен за сува кожа, псоријаза, егземи

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Флора фит маслото делува хидратантно во текот на целиот ден со само 1 нанесување, го поттикнува обновувањето на клетките, што ја прави кожата мазна и еластична. Лесно се апсорбира, ја подобрува циркулацијата и делува релаксирачки.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • со нанесување на Флора Фит маслото за масажа, на грб на кој има акни, за само неколку дена дошло до смирување на акните.
 • во комбинација со Флора кремата за тело, при редовна употреба, има успешни ефекти во минимизирање на симтомите на псоријаза и егзема.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Флорафит масло за масажа
9310 Флора крема, 225мл - 1065 денари

СОСТАВ:

Флора е крема за нега, ревитализација, релаксација и масажа на телото која содржи комбинација на растителни масла: невен, бадем и маслинки, и витамински комплекс. Збогатена е со Shea Butter и етерично масло од портокал. Погодна е за сува и чувствителна кожа. Ги ублажува симптомите на егземи, псоријаза и лузни.

Маслиновото масло е нјаделотворно козметичко масло, препорачливо при третирање на псоријаза, дерматитис, егзема и сува кожа.

Невеновото масло е делотворно при изгореници, воспаленија на кожата, иритации.

Бадемовото масло е идеално за масажа, ја храни кожата, посебно е препорачливо за сува и оштетена кожа.

Shea butter е африканска билка која традиционално се користи за нега на бебешката кожа, таа има природен УВ филтер, ја штити кожата од сушење, пукање, помага при дерматитис, лузни, изгореници од сонце, спречува создавање на брчки и стареење на кожата.

Етерични масло од портокал, се цени поради неговото антивоспалително, антисептичко и антидепресивно дејство, спречува оштетување и стареење на кожата, одлично во борба со брчките и темните флеки, го стимулира производството на колаген.

ДЕЈСТВО:

Кремата за масажа Флора, има ароматераписко дејство, го ослободува телото од стрес и напнатост, релаксира и ја враќа енергијата. Активните компоненти и витамините ја регенерираат кожата, го ублажуваат црвенилото и перутањето на кожата, ја подобруваат циркулацијата и обновувањето на клетките. Кремата е одлична за спречување на целулитни наслаги. Телото се чувствува витално, релаксирано и полно со енергија.

 

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува во тенок слој, на целото тело, може и лицето, доволно е еднаш на ден, но по потреба може да се нанесе и неколку пати на ден.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Флора крема
9211 Млеко за тело со алое, 200мл - 974 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на Алое и невен, витамини А и Е. Млекото ја храни кожата, моментално ја хидрира и и ги дава потребните витамини, минерали, амино киселини, ензими, сапонини, стероли, незаситени есенцијални масни киселини.. Млекото не само што ја негува кожата туку има и лековито дејство, бидејќи активните супстанции кои ги содржи Алоето, спречуваат инфекции и овозможуваат побрзо зараснување на рани, настанати од изгоретини, сончање, смрзнување.

АЛОЕ ВЕРА ја врзува водата внатре во ќелиите каде што создава гел и со самото тоа доаѓа до регенерација на кожата, се подобрува еластичноста на кожата. Екстрактот на ова билка се добива од листовите, додека гелот се цеди од самото стебло и тие воедно се најлековити. Активните принципи на Алоето содржат моно и полисахариди, амино сахариди, аминокиселини, стероли. Од витамините најзастапени се : А, Ц, Е, Б1, Б2, Б3, Б6 и Б12, минерали: калиум, натриум, железо, калциум, фосфор, бакар, селен.

Невенот ја подобрува циркулацијата на кожата, делува против воспалително, го спречува воспалението на кожата и го намалува постоечкото.

Витаминот А ги обновува оштетените и создава нови здрави ќелии, со што кожата е подмладена и добива убав изглед. Штити од сонце.

Витаминот Е ја хидрира кожата и обезбедува дополнителна еластичност и свиленкаст изглед. Спречува воспаление и ја поттикнува циркулацијата.

Витамините А и Е ја прават кожата помлада и поздрава, и го зголемуваат имунитетот. Антиоксиданси се.

ДЕЈСТВО:

 • ја храни, ја негува и ја подмладува кожата
 • ја поттикнува работата на ќелиите
 • го зголемува дотокот на кислород во кожата и го зајакнува нејзиното ткиво
 • спречува изумирање на ткивото и го поттикнува создавањето на ново
 • ја затегнува кожата и ја подобрува циркулацијата
 • ја хидрира кожата и одржува рамнотежа на влажноста
 • ја прави кожата мека, мазна и еластична
 • одлично средство после долготрајна изложеност на сонце, при изгореница

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Одговара на сува и оштетена кожа. При секое туширање се отстранува заштитниот слој на кожата, кој не штити од габички, бактерии и други штетни влијанија. Многу е важно на кожата да и се  надополнува заштитниот слој кој при тоа го губи. Млекото може да се употребува и за нега на лице.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Млеко за тело со алое
повеќенаменско хидратантно млеко за нега на лице и тело Исклучително блага и брзо впивачка текстура. Токму она што е добро за кожата. Формулата на млекото со алантоин и екстракт на невен поттикнува брза циркулација на крвта и со тоа го забрзува создавањето на нови ќелии, додека активните компоненти на единствениот енергетски комплекс Q10 на кожата и даваат можност да се регенерира во подлабоките слоеви на епидермот и со тоа ја регулираат оптималната количина на колаген во кожата.
9118 Млеко за лице и тело со Q 10, 200мл - 1065 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на невен, алантоин, глицерин, коензим Q10.

Q10 ефикасно ја штити кожата од негативни надворешни влијанија.

Невенот е природен регенератор, кој ја одржува природната влажност, мекост и еластичност на кожата.

Q10 во комбинација со невен и алантоин ја ревитализира кожата, ја храни и спречува стареење.

ДЕЈСТВО:

Врвно, повеќенаменско хидратантно млеко за нега на лице и тело

Исклучително блага и брзо впивачка текстура. Токму она што е добро за кожата.

 • Формулата на млекото со алантоин и екстракт на невен поттикнува брза циркулација на крвта и со тоа го забрзува создавањето на нови ќелии, додека активните компоненти на единствениот енергетски комплекс Q10 на кожата и даваат можност да се регенерира во подлабоките слоеви на епидермот и со тоа ја регулираат оптималната количина на колаген во кожата. 
 • Со редовна употреба на млекото, брчките ефикасно се намалени, а нивното враќање и создавање на нови е спречено.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува тенок слој, на чиста и сува кожа. Одговара на сите типови кожа, посебно на сува и оштетена кожа.  

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Млеко за лице и тело со Q 10
9207 Антицелулит крема гел, 200мл - 974 денари

СОСТАВ:

Антицелулит крема гел е врвен производ кој во себе содржи најквалитетни супстанции меѓу кои екстракт на бршлен, екстракт на див костен, витамин Е, јојоба.

Јојобата и витаминот Е ја носат водата во ќелиите кои набабруваат, а екстрактот на костен и бршлен ги неутрализираат отровите, разложувајќи ги и исфрлајќи ги надвор.

ДЕЈСТВО:

Антицелулит крема гелот, кожата со целулит, по редовен третман ја трансформира во мазна, сјајна и еластична кожа. Оваа формула на база на билки, освежува, го намалува заморот на кожата, го намалува целулитот и го регулира вишокот на масни наслаги. Неговиот иновативен комплекс на затегање на кожата ја поттикнува микроциркулацијата , го враќа тонусот и цврстината на ткивата на кожата. Наслагите на сало во кожата се топат, обемот на колковите, бутовите и останатите третирани делови се намалува, со што Вашата фигура изгледа преобликувано. Кожата станува мазна и зацврстена на клучните делови на телото: бутови, задник, струк и стомак.

Ексклузивниот комплекс делува тројно на целулитот: ги отстранува масните наслаги, течностите од телото и го поттикнува производството на колаген и еластин кои кожата ја прават мазна и затегната.

Во овој производ постојат две револуционерни формули: гел и крема. Гелот ја зголемува ефикасноста на кремата и дава разладувачки ефект. Кремата  помага во разбивање на масните наслаги.

Посебен ефект постигнува кај луѓе кои имаат проблеми со вени. Антицелулит крема гел е дерматолошки испитан и може да ја употребуваат лица од сите возрасти.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Антицелулит крема гелот се нанесува на истуширани површини на телото, не се втрива туку се остава да делува 20-тина минути. За најдобри резултати препорачуваме да се нанесува два пати на ден најмалку 15 дена а потоа еднаш дневно. Со  употреба на овој препарат се препорачува внесување на нискокалорична исхрана и физичка активност. По четири недели поголемиот дел од жените се сложуваат со оценката дека нивното тело делува помладо, без целулит и намалено во обем за неколку сантиметри.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Соработник кој имал добиено повреди и модринки по пад од дрво со употреба на антицелулит крема му исчезнале болките.
 • Соработничка од Брчко која имала проблеми со вишок на килограми. Три пати дневно целото тело го мачкала со антицелулит крема гел и за три месеци намалила 11 кг.
 • Соработник од Италија со антицелулит кремата го решил проблемот кој го имал со вените.
 • Соработничка од Смедерево имала цисти на дојки, два пати дневно дојките ги мачкала со антицелулит крема и по три месеци на контрола е утврдено дека цистите исчезнале. Зголемени вени, испукани капилари на нозете ја губат бојата и исчезнуваат. Помага при отстранување на ревматски болки во нозете.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Антицелулит крема гел
9208 Крема за нега и заштита на раце, 100мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи силиконско масло, витамински компоненти, екстракт на невен и глицерин. На состојбата на рацете посебно внимание треба да се обрне во текот на зимата. Временските услови може да доведат  кожата на рацете да стане сува и чувствителна. Освен промената на кожата, се влошува и состојбата на ноктите, стануваат крути и лесно се кршат, што значи дека црвеното светло е вклучено и дека е крајно време да се започне со употреба на некоја блага крема за заштита на кожата.

ДЕЈСТВО:

Кремата за раце е ефикасна хидратантна крема за беспрекорна заштита на рацете, погодна за секојдневна употреба и за сите типови на кожа. Формулацијата на кремата е скоро немасна, при употреба лесно се впива во кожата при што доаѓа до нејзина хидратација, со истовремено создавање на тенок филм на кожата кој спречува губење на влагата. Благодарение на присутните витамини кремата многу брзо на воспалената, испукана и сува кожа и ја враќа свежината, мекоста и еластичноста. Со редовна употреба кожата на Вашите раце секогаш ќе биде свиленкасто нежна и заштитена од неповолните влијанија на водата, агресивните средства и временските услови. Црвените и испукани раце повторно стануваат нежни и меки. Има благ и пријатен мирис, ја омекнува и ја храни Вашата кожа.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Рацете се мачкаат со тенок слој повеќе пати во текот на денот. Кремата лесно се впива и долготрајно ја негува и ја штити кожата на Вашите раце.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Крема за нега и заштита на раце
9220 Нокталин, 60мл - 453 денари

СОСТАВ:

Крема за нокти, заноктици и раце за цврсти и убави нокти. Содржи парафинско масло, Д-пантенол, екстракт од цвет од невен, токоферол ацетат – витамин Е.

ДЕЈСТВО:

Кремата е наменета за секојдневна нега на раце, одржување на здравјето на ноктите и подноктиците. Како и за регенерација на оштетени, крути и меки нокти наклонети кон пукање и листање. Брзо се впива во кожата и коренот на ноктите. После употреба ноктите растат без пукање, здрави се, мазни и еластични. Храни, негува и регенерира. Дава заштита од надворешни неповолни влијанија.

Со употреба на кремата ноктите стануваат појаки, поеластични и се намалува кршењето. Ги штити заноктиците од стврднување и оштетување.

Ноктите добиваат цврстина, здрав, убав и негуван изглед, подноктиците стануваат помеки.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Се нанесува тенок слој повеќе пати во текот на денот, на чиста и сува кожа. Кремата лесно се впива и долготрајно ги негува и штити ноктите и кожата на Вашите раце.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Нокталин
9203 Галант крема, 100мл - 519 денари

СОСТАВ:

Безбојна крема, со мирис на јасмин, содржи парафин, ланолин, вазелин, ги негува и ги штити сите предмети од природна и вештачка кожа.

ДЕЈСТВО:

 • На кожата и дава исклучителен сјај
 • ја омекнува

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Со памучна крпа се нанесува тенок слој од кремата, се остава да делува и се пребришува со сува крпа. Заменува околу 40 кутии од стандардна крема за обувки. За заштита на обувките од влага доволно е едно мачкање во текот на неделата. Зимските јакни напролет да се намачкаат со кремата и да се остават, а наесен, кога ќе Ви бидат потребни, доволно е само да се пребришат и веќе се сјајни и чисти.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Доколку крпата со која се нанесува кремата, преку ноќ се остави во обувките (патики, чевли, чизми), се неутрализира непријатната миризба и бактериите.
 • Со кремата повремено може да се намачкаат петиците, лактите и на тој начин се спречува создавање на задебелувања, постоечките се отстрануваат, а петиците и лактите стануваат меки и еластични.
 • Кремата може да се употребува за ублажување на старечки пеѓи, се употребува како лабело.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Галант крема
9107 Течен сапун за лице и тело, 500мл - 363 денари

СОСТАВ:

Содржи екстракт на босилек, ајдучка трева, невен и глицерин.

Екстракт на босилек (Basilicum Ocimum) делува антибактериски и антисептички (спречува развој на микроорганизми).

Екстракт на Ајдучка трева (Achilea Millefolium) делува антисептички (спречува развој на микроорганизми), антифлогистички ( благотворно делува на воспалителните процеси на кожата), ја смирува кожата која е наклонета кон воспаленија, помага на епителизацијата.

Екстракт на невен (Calendula Officinalis) ја омекнува кожата и ја поттикнува циркулацијата на крвта.

Глицерин ја храни и хидрира кожата.

ДЕЈСТВО:

Ја негува кожата и ја дезинфицира

 • ја хидрира кожата
 • ја омекнува
 • поттикнува циркулација
 • помага на епителизација
 • одличен за сува и чувствителна кожа

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Во случај кога се работи со силни нечистотии, на суви раце да се втрие течен сапун, ќе се спречи нечистотијата да се вовлече во порите на кожата. Заменува 10 тврди сапуни.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА НА ПОТРОШУВАЧИ:

 • Кај сите возрасти успешно делува на мозолчињата. Се употребува како паста за бричење, успешно отстранува шминка, а одличен е и за миење на коса.
 • Во комбинација со семејната крема, го чисти лицето, а кожата станува мазна, мека и еластична.

Доколку имате прашање во врска со производот, или сакате да го нарачате, пополнете ја формата  

со оставање на вашата е-пошта се согласувате повремено да добивате известувања од Лимес MK
ако нарачувате производ, ве молиме доколку сакате побрза комуникација, оставете телефонски број во порака (не е задолжително, оставате по ваша желба и ќе биде искористен за комуникација поврзана исклучиво со лимес производите). Доколку порачате производ, ќе ве исконтактира член на Лимес од мрежата на тим лидерот Билјана Анчевска за да се договорите околу начинот на достава.

Continue Reading Течен сапун за лице и тело