Нане (Mentha piperitae folium)

Нането е природен хибрид, настанат од зелен и воден вид. Тоа е повеќегодишна и една од најпознатите лековити билки која се употребува во медицината уште од многу одамна. Нането е ароматична билка која расте во висина од 10-120 цм со темнозелени листови. Се употребува против многу болести, тешкотии, воспаленија и инфекции, за чаеви, за подготвување на етерични масла, лекови, козметички препарати.

Постојат повеќе видови на нане: питомо, диво, англиско итн.

Нането:

 • Отстранува психички замор
 • Ублажува напнатост
 • Ефикасно лечи бројни тешкотии и инфекции
 • Помага за затегнување на ткивата
 • Отстранува главоболка

 

Се препорачува на луѓе кои помалку се движат бидејќи го разредува крвотокот.

Есенцијата се добива од листовите со дестилација со водена пареа.

Состав: Главна состојка на нането е етеричното масло кое содржи ментол, танини, флавоноид, горчливи материи и други корисни состојки.

Од широката палета на производи кои ги има Лимес, има многу кои содржат и нане во својот состав:
Continue Reading Нане

Босилек (Basilicum ocimum)

Босилекот е едногодишна, зелјеста билка која расне од 20-60 цм со разгрането стебло, темнозелени листови и цветови во зелена, бела и розова боја. Целото растение е многу ароматично и има пријатен мирис. Потекнува од Афричкиот континент. Босилекот е многу ценета билка заради своите лековити својства.

Состав: етерично масло, танин, сапонин и горчливи материи, флавоноиди, кафени киселини и сапонозиди. Во етеричното масло има естрагол, линалол, цинеол и уште многу други антисептички состојки (состојки кои спречуваат развој на микроорганизми). Есенцијата се добива од цветот и листовите. . Целото растение е лековито како и семето.

Покажува: антидепресивно и тонично дејство.

Босилекот има повеќекратна употреба, добар е и за надворешна и за внатрешна употреба.

 • За спречување на опаѓање на косата, за зајакнување на косата и нејзино побрзо растење, дава сјај на уморната коса
 • Поттикнува циркулација, делува на оживување на уморната кожа и дава сјај и го подобрува тонусот
 • Делува како средство за смирување, отстранува несоница, ублажува нервоза, влијае на подобрување на концентрацијата, смирува нерви
 • Помага во борба против акни
 • Ги зајакнува слабите нерви, има смирувачки ефект, ги зајакнува менталните функции и го отстранува менталниот замор
Continue Reading Босилек

Камилица (Matricaria Chamomilla)

Матрицариа потекнува од латинскиот збор матер – мајка што значи дека се употребува кај болести на жените. Камилицата е едногодишно растение со висина од 20-50цм. Лековит дел на камилицата се цветот и листот. Есенцијата се добива од цветот. Главна состојка е етеричното масло, па со самото тоа и лековитоста потекнува од него, но и од смолата, горчливите материи, танинот. Претставува едно од најдобрите, нештетни и неотровни средства против воспаленија на кожата и слузницата.

Состав: 80% естер, сесквитерпен, азулен, артемол, бисаболол, смола, фитостерол, фарнезол, цинеол, сулфур, калциум, изобутил, изоамил, ангелат.

Камазулем е супстанција која на етеричното масло му дава карактеристична боја и големо антифламаторно дејство и способност за брзо зараснување на рани.

Екстрактот на камилица во својот состав содржи флавоноиди, кумарин и слуз кои ја смируваат кожата, го намалуваат црвенилото и знаците на фотооштетување на кожата, ја подобруваат текстурата и еластичноста на кожата. Екстрактот на камилица ја штити кожата од негативни надворешни влијанија. Навлажнувајќи ја кожата помага во зачувување на нормална и здрава функција. Има и антиоксидативно влијание, па е корисен и во превенција од стареење на кожата. Го намалува црвенилото предизвикано од УВ зраците. Дејството на екстрактот е смирувачко, освежувачко, тонизирачко, ја поттикнува гранулацијата и епителизацијата на ткивата, го намалува чешањето. Своето смирувачко и антимикробно својство во најголема мера го должи на бисаболол, хамазулен и флавоноидите.

Покажува: аналгетско, антианемично, антиспазматично, диуретско, антидепресивно, бактерицидно, тонично и антифлогистичко дејство (лечи воспалителни процеси).

Камилицата има повеќекратна употреба:

 • Ги спречува гнојните воспаленија, го забрзува зараснувањето на раните, опушта.
 • Се употребува за лечење на разни изгоретини, чиреви, пликови, но и измрзнатини и инфицирани рани.
 • За плакнење на очи, уши, нос и уста за гаргара и воопшто за сите чувствителни органи.
 • Помага кај проблеми со акни, алергии и разни оштетувања на кожата.
 • Се употребува за плакнење на усната шуплина при забоболка.
 • Камилицата може да ублажи нервна напнатост, анксиозност, стрес и депресија.
 • Добро делува и против астма и кај воспаленија на синусите.

Природен аналгетик е, а нејзиното противалергиско делување може да се употреби со вдишување на нејзината пареа. Етеричните масла на камилицата се употребуваат кај конјуктивитис и за масажа пред се за сува и испукана црвена кожа.

Камилицата е лек за се, посебно кога станува збор за децата.

Купките на база на камилица делуваат смирувачки и имаат извонредно влијание на целиот нервен систем.

Кремите на база на камилица на кожата и даваат сјај и здрав изглед, а шампоните со екстракт на камилица се одлични пред се за лица со светла коса, косата добива убав мирис и сјај.

За лечење на разни оштетувања на кожата, акни и алергии, најдобри се кремите на база на камилица, а при тоа се отстрануваат и бактериите и габичките кои се предизвикувачи на болести.

Continue Reading Камилица

Невен (calendula officinalis)

Невенот е билка која подмладува и со друго име лек за кожа и рани. Завзема завидно место меѓу домашните лековити билки. Расне од 30-60цм висина. Цветовите се од жолта до портокалово-жолта боја. Целото растение е со ситни влакненца, стеблото, цветовите и листовите се ароматични и лепливи на допир.

Постојат два вида на невен. Но и двата вида се подеднакво лековити. Се бере во лето и тоа само зрели цветови. Лековити се цветот, стеблото и листовите. Лимес во своите производи вградува екстракти од цветот на невенот. Цветот се бере исклучиво на сончево време, со оглед на тоа што тогаш лековитоста на билката е најголема. Цветовите потоа се носат во сушара за сушење. Екстрактот се добива од суви цветови кој понатаму се вградува во производите. Екстрактот од цветот на невен е богат извор на лековити состојки.

Содржи: 0,2-0,3% етерично масло во кое преовладуваат сесквитерпени, масла, каучук, смоли, шеќер, белковини, фитостероли, салицилна киселина, ензими. Се користи за надворешна но и за внатрешна употреба.

Делува како антифлогистик- лечи воспалителни процеси. Интерната употреба се засновува на антифлогистичкото дејство (лечење на воспалителни процеси) и спазмолитично дејство (го опушта тонусот на мазната мускулатура). Делува антиканцерогено кај болести како рак на кожа, материца и грло.

Невенот е бактерицидна билка и служи како антибиотик:

 • Делотворен е кај болести на вените
 • Го поттикнува потењето, го зголемува лачењето на мокрача, смирува грчеви
 • Добар е за зајакнување на имунолошкиот систем
 • Рани кои тешко зараснуваат, за смирување на воспаленија
 • Кај гнојни рани и исеченици
 • Помага во лечење на псоријаза, кај чиреви, измрзнатини, изгоретини, габични заболувања, херпеси, дамки на кожата, старечки пеги, брадавици.

Полезен е за лица кои имаат проблеми со:

 • Циркулација
 • Црвенило на кожата на лицето
 • Измрзнатини
 • Ревматизам
 • Изгоретини
 • Шинување и повреди
 • Дерматизам
 • Стрии, лузни

Занимливости: Доколку ливчињата на невенот во 7 часот наутро се сеуште затворени се знаело дека тој ден ќе врне дожд, поради тоа невенот се сметал како претскажувач на дожд.

marigold, neven

Continue Reading Невен